Galerija busola/kompasa

Moderator: Hobo

Galerija busola/kompasa

Postby Radiobunker » Thu Sep 29, 2011 8:24 am

Ja ih bas volim i kao predmete koji ima upotrebnu vrednost i kao predmet koji je lepo imati u kolekciji. U istorijskom smislu kompas je po mom misljenju jedna od najvecih civilizacijskih tekovina ako ga po mom skromnom misljenju mogu svrstati u tu kategoriju, jer pronalazak kompasa je omogucio coveku da se otisne dalje od svoje naseobine i da krene u svet i da ga otkriva. Da zaplovi okeanima i da spozna svoju planetu. Ja ga stavljam po vaznosti odmah uz pronalazak tocka jer na tom tocku ne bi znao gde da ides i kako da se vratis u mesto iz koga si posao da nemas kompas ili uz pronalazak Morze azbuke koja je omogucila coveku komunikaciju tj. prenosenje poruka, pa da pomenem i radio talase koji su potvrdjeno izum naseg najslavnijeg zemljaka Nikole Tesle. Svi ti pronalasci su "smanjili" nasu planetu i ucinili da nam bude dostupna i samim tim pomogli ljudskoj vrsti da osvoji svoje sire okruzenje.

Zato bi predlozio ako se slazete da u ovom topiku postavimo slike busola koje koristimo i koje nam se vuku po fijokama. Da imamo sta da gledamo dok pijemo kafu, a i da eventulani gosti koji nisu clanovi naseg foruma vide lepu i zanimljivu galeriju...pa mozda se jos neko "upeca" i postane clan naseg malog kolekitva :-)
Radiobunker

Re: Galerija busola/kompasa

Postby Radiobunker » Thu Sep 29, 2011 9:54 am

Image

Model M-49. Busla koja je po modelu bila predhodnik modela M-53. Prva oficijelna busola JNA posle Drugog svetskog rata. Do njenog izlaska iz proizvodnje u JNA su mahom koriscene trofejne busole iz Drugog svetskog rata ili busole nabavljene na neki drugi nacin. Proizvodjac Teleoptik Zemun. Uoceni nedostatci tokom upotrebe su otklonjeni i za njom je dosla busola M-53.

Image

Svaki komentar suvisan. Busola M-53. Pravo malo remek delo, od izracunavanja horizontalnih i vertikalnih uglova ispod i iznad linije horizonta do kretanja po azimutu. Takodje teleoptik Zemun.

Image

Teleoptik Zemun model PO-52. Iskreno pojma nemam za koju je namenu radjena. Da li je izdavana vojsci na upotrebu ili je bila za civilno trziste ne znam. Ako neko zna nesto vise o ovom modelu neka napise. Primetni su u izgledu elementi busole M-49 tako da se moze reci da je ovoaj model izveden iz modela M-49.

Image

Gore u tekstu sam pomenuo trofejne busole, pa evo jedne iz te grupe. Nemacka Busch Rathenow busola koja je bila sastavni deo opreme nemackog Wehrmacht-a tokom II Svetskog rata i evo ostala na nasem terenu i stigla na moju srecu meni u ruke. Fabrika je radila u Berlinu.

Image

Kad sam tkodje gore u tekstu pominjeo i druge nacine nabavke busola mislio sam na stranu vojnu pomoc. Plod te saradnje je i Sovjetska busola Adrian obrazca koja je bila cesto vidjena kod pripadnika JNA. Ova busola je opremeljena koznim kaisem i nosi se na ruci kao rucni sat.

Image

Bezard, busola sa dugom tradicijom postojanja. Koriscena na siroko sirom sveta od pripadnika raznih armija i civila. Ovaj moj konkretni model koji je na slici je mladja verzija. Negde iz sezdesetih godina ako se ne varam. Kupio sam je za neke smesne pare od jednog coveka kome je tast Zastavnik u penziji poklonio ovu busola, a stari Zastavnik je busolu dobio na poklon od NATO oficira kada je bio u nekoj stranog vojnoj misiji. Naravoucenije...nikad nista ne poklanjaj zetu jer on to ne ume da ceni :-)

Image

Finci i finska fabrika Suunto...verujem svima poznata. Ovo je model KB-14. Trampio se sa jednim Fincem. Ja njemu domacu M-49 on meni KB-14. Ko je bolje prosao ne treba ni da pricam.

Image

Za njim jos jedan Suunto, klasican vojni model za na ruku pod oznakom M-80-89. Plasticno kuciste, u njemu izmenjiva kapsula za slucaj da je razbijes samo ubacis drugu. Lepa spravica. Marching compass sto bi rekli ovi od napolje.

Image

Za kraj, Konus...busola novijeg datuma. Poklon koji sam dobio od supruge. Ima svasta od opcija. Zanimljiv je klinometar postavljen na metalnoj plocici. Lep primerak al' ja ipak najvise volim "vojna izdanja" busola.

Eto toliko...izvint'e na davljenju al' bilo je jace od mene :-)
Radiobunker

Postby Cave Bear » Sun Oct 02, 2011 8:52 pm

Cave Bear

Postby Radiobunker » Sun Oct 02, 2011 9:13 pm

Zanimljiva spravica malo nalik na kompase za orijentiring, s' tim sto ovaj tvoj ima oznacene strane sveta dok "orijentirci" to nemaju u tom klasicnom obliku. Ja ih malo i sakupljam pa ih zato imam toliko ali favoriti su mi M-53 i Bezard.
Radiobunker

Postby Cave Bear » Sat Oct 08, 2011 12:08 pm

a da li za laike mogu neka objašnjenja o navigaciji i sl.?
Cave Bear

Postby Radiobunker » Sat Oct 08, 2011 12:28 pm

Cave Bear wrote:a da li za laike mogu neka objašnjenja o navigaciji i sl.?

Uputstvo za busole tj. pravilo JNA na gornjem linku u postu ovde sadrzi u sebi gro potrebnih "znanja i vestina" koje se moraju znati. Dalje sta bi trebalo da se zna to je citanje topografskih karata. Ja sam u tu svrhu kupio od naseg Vojno Geografskog Instituta kupio knjizicu "Topografski znaci" gde imas bukvalno sve na tu temu tj...kako oni kazu:

Садржи топографске знаке, врсту и величину слова за називе, скраћенице на топографским картама и абецедни регистар топографских знакова приказаних на картама размера 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000 и 1:200 000.

E sad, sta te konkretno zanima...nisam neki strucnjaak na tu temu ali znam po nesto...a sa druge strane oblast je posiroka i podugacka...

Evo link do VGI:

http://www.vgi.mod.gov.rs/

Ima mali problem oko narucivanja. VGI ne salje ni pouzecem ni da ti uplatis pa da ti posalju postom na tvoj trosak (bar je tako bilo kad sam ja kupovao) tako da ti treba neko iz BG da ode bukvalno tamo i da to kupi kod njih "na kapiji" takoreci.
Radiobunker

Postby Radiobunker » Sat Oct 08, 2011 12:31 pm

ZEZ...link je u drugoj temi...evo da ubacim i ovde:

http://www.scribd.com/doc/66810915/Buso ... kurvimetar
Radiobunker

Postby Cave Bear » Thu Oct 13, 2011 4:22 pm

'fala
Cave Bear

Return to Navigacija, Komunikacija, Signalizacija