Toplotni udar

Toplotni udar

Postby Hobo » Sun Jul 17, 2011 4:07 pm

Po naski, to se kaze suncanica. Pri ovim temperaturama, toplotni udar u svojoj blazoj ili tezoj formi je svakodnevna pojava. Tome doprinosi i nas pretezno urbani nacin zivota u kanjonima od stakla, betona i asfalta sa brojnim automobilima koji posle nekoliko sati parkinga na suncu postaju pokretne IC peci.
Generalno, ishrana i stil zivota sa gaziranim napitcima punim kofeina stalno nas drze u blago dehidriranom stanju. Simptomi su pojacani kada je spoljna temperatura visoka ili su nam aktivnosti fizicki zahtevnije. Tada lako dolazi do pregrevanja organizma i toplotnog udara. Ne mora svaki put rezultat da bude kolabiranje na ulici. Cesto se karakteristicne tegobe (vrtoglavica, mucnina, misicni tremor, suva usta, glavobolja, slabost...) samoinicijativno, bez konsultacije sa lekarom pripisuju problemima sa krvnim pritiskom, gladi, meteopatiji...
Lek je jednostavan: izbegavati vrucinu i ekstremne napore, piti nezasladjenu tecnost, mirovati...
Ali, posledice akutnog toplotnog udara treba sanirati sto pre jer nisu bas bezazlene. Preporucuje se uzimanje mineralnih kompleksa jer znojenjem gubimo dragocene soli. Resenje su neki od preparata koji se daju bebama (poput "Orosala") ali danas sam od kume (asistent na medicini - neurologija) dobio zanimljivu preporuku. Casica - dve hladne domace rakije. Prepecenice, naravno.
Zasto?
- siri krvne sudove i pomaze hladjenje tela (zato se zimi ne "grejemo" rakijom).
- smanjuje persipaciju (znojenje)
- deluje sedativno i snizava krbni pritisak
- najvaznije!!! Jedna casica od 0,5 cl sadrzi potrebnu dnevnu kolicinu apsolutno svih minerala za coveka. Ukljucujuci tu i prilicno redak selen (ako je sljiva "dzibrila" sa kospicama)
Ovo niste znali, jel' da?
Odo' ja da se bavim profilaksom :D :obscene-drinkingcheers:
Hobo
moderator

Re: Toplotni udar

Postby zlatar » Sun Jul 17, 2011 4:16 pm

Siđoh sa tavana,staklena vuna i stiropor me ubiše,kašljem kao lasica a o temperaturi pod crepom da ne pričam al dobro malo sam mazohista.
Istuširah se,sedoh za komp malo da iskuliram,sipam ledenu lozu,čitam post Hoboa i vidim da me osećaj ne vara ni sa medicinskog stanovišta.Bolje leže loza nego pivo!!!
Pivo pojačava znojenje bar mi se tako čini i nekako umrtvljuje.
Sad sam ko Izet Fazlinović :obscene-drinkingcheers:
zlatar

Postby Hobo » Sun Jul 17, 2011 4:24 pm

Ha, svojevremeno smo se znojili po istim lokacijama (avgust '85) pa nam je jedan od oficira dao preporuku da ne pijemo pivo niti Coca-Colu jer to "sve izidje na znoj" nego 'ladnu votku. I covek je bio u pravu!
Hobo
moderator

Postby druid » Sun Jul 17, 2011 9:40 pm

Uh lave... idem odmah da probam! Ako bude još sličnih saveta- piši odmah! :-D
druid
moderator

Postby Pathfinder » Sun Jul 17, 2011 11:47 pm

Aktuelno!
Meni se uglavnom smeju jer stalno sobom nosim šešir, onaj amerikenski boonie hat, kako li se već zove, ali sam itekako naučio da primećujem razliku u podnošenju ovih temperatura sa i bez njega.
What is steel compared to the hand that wields it?
Pathfinder

Postby Kodžo » Mon Jul 18, 2011 5:30 pm

Primena "ljute" u medicinske svrhe je odavno poznata i često se praktikuje u mom kraju. A sad evo i naučnog objašnjenja :handgestures-thumbupleft: . Inače ja skoro stalno nosim jedan stari polu pocepani slameni šešir nalik onom koji nosi buva iz crtića.....ma ona što peva "food around the corner"

ova!Image
Kodžo

Postby Valar God » Mon Jul 18, 2011 8:12 pm

Niti je tacno niti je moguce da 0,5 cl sadrzi potrebnu dnevnu kolicinu apsolutno svih minerala za coveka.

Niti dnevnu kolicinu bilo cega niti apsolutno svih minerala.

Sta vise, ovo je cista glupost i jedna od mnogih
koje lekari serviraju pacijentima da bi imali sta da im kazu
kada ne znaju sta ce da kazu u vezi onoga
zbog cega je pacijent i dosao kod njih.

Taman posla da ih izlece od necega.
Ko je dosao zdrav iz doma zdravlja.
Najduze zive ljudi iz planina koji i ne znaju gde je dom zdravlja.

Image
Valar God

Postby Hobo » Mon Jul 18, 2011 10:21 pm

Valar God wrote:Najduze zive ljudi iz planina koji i ne znaju gde je dom zdravlja.

Pa to je zato sto piju rakiju :D
Hobo
moderator

Return to Medicina