Sanitetski nozic JNA

Moderator: benz

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Sanitetski nozic JNA

Postod Radiobunker » Čet Okt 06, 2011 6:11 pm

Rece juce Milan

"Kad smo vec kod tematike, jel moze neka slika tog JNA nozica (i starog i novog)? Ja imam neki zeleni ali mi nesto tu nije jasno."

Pa evo da predstavim dva modela sanitetskih nozica koja je po mom saznanju koristila JNA. Mozda je postojao jos neki model ali ja pouzdano znam za ova dva.

Evo slika oba modela zajedno.

Slika

Prvi je, sto se da zakljuciti i po izgledu stariji, drugi je noviji model dok je treci noviji model ali u originalnom RR pakovanju. Zaliven je u neku vrstu plastike koja se verovatno kad se ohladi stegne i hermeticki ga zatvori...mada...pre mi lici da je umocen u tu smesu nego da je zaliven. Smesa ja masna i skliska pod rukama i jako se tesko skida, a kad se skida otpada u komadima. Ne moze da se skine golim rukama nego se mora "naceti" necim ostrim. Gadna stvar ali ne vidim da bi nesto moglo bolje da zastiti noz od spoljasnjih uticaja. Sta drugo reci nego svaka cast delu tehnicke sluzbe u JNA koji se bavio konzerviranjem.

Idemo dalje...seciva su tu da kazem identicna sto se i vidi na slici.

Slika

Korice su drvene i kod jednog i kod drugog modela. Glavna razlika izmedju ova dva noza je u broju alatki. Dok noviji ima samo preklopno secivo, "starac" ima malo secivo na vrhu rukohvata kod osovina za preklapanje seciva koje sluzi za presecanje zavoja ili za secenje uniforme da bi se prislo povredi. To se secivo vidi na slici u nastavku.

Slika

Stari mozdel nozica pored ovog seciva za "paranje" ima jos jednu alatku koja se preklapa kao i osnovno secivo ali nisam "skapir'o" cemu sluzi niti sam do sad nekoga nasao ko bi mogao nesto da mi kaze o tom dodatku...sto znaci ako neko nesto zna ili sluti neka iznese stav :-)

Slika

Na ovoj "cudnoj alatki" se jasno vidi utisnun natpis JNA. Drugih natpisa na ovom nozu nema. Sto se tice novijeg modela na njemu postiji natpis IMPA Rostfrei. Evo jedna slika natpisa.

Slika

Kao sto se na slikama i vidi, "starac" je il' video dosta akcije u svom veku il' je...sto je pre moguce po meni video dosta nebrige. Gadno je zardjao i to ne samo povrsinski nego ima i "boginje". Neko strucniji ce sigurno zakljuciti koji je materijal izrade u pitanju cim ovako rdja. Rostfrei verujem da nije.

Gledano sa strane neke praktice upotrebe...pa rekao bi da nisu prakticni jer su po mom misljenju previse namenski radjeni ali meni su dragi kao kolekcionarski primerci.

Nema veze sa ovim nozevima ali moram da pomenem. U sanitetskog torbi u sklopu koje se nalazi ovaj IMPA nozic nalaze se i makaze...al' narode...ima makaza i makaza, a ove su bogami MAKAZE sto se kvaliteta tice. Dugacke su nekih 18cm i rade kao blesave. Kad se seciva krecu prilikom secenja cuje se onaj pravi metalni zvuk. Evo slika pomenutih MAKAZA ;)

Slika

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Sanitetski nozic JNA

Postod druid » Čet Okt 06, 2011 6:57 pm

Nisam ni znao da je ovo postojalo, svaka čast na predstavljanju.

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Čet Okt 06, 2011 7:04 pm

Hvala Druid. Sto se postojanja tice...ja sam prvo naleteo na ovog "starca" i rekoh...to je to...kad posle naletim na ovog novijeg...Milan rece da ima neki zeleni pa mu nije jasno sta je...do kraja ko zna..mozda ima 4-5 modela..nadam se da cemo saznati uskoro :D dok ekipa pogleda i iscita post...mozda se neko seti jos kojeg sanitetskog seciva.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Okt 06, 2011 7:30 pm

Uz taj nozic ti fali jos samo testera i vadicep pa da imas kompletnu hirusku opremu ;) ;)

Svaka cast na kolekciji..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Čet Okt 06, 2011 7:33 pm

Hvala....zaboravio si i jedan cekic srednje tezine...onako obaska da se nadje za anesteziju :-)

Korisnikov avatar
MWDP
Pridružio se: Pon Jan 10, 2011 1:42 pm
Kontakt:

Postod MWDP » Čet Okt 06, 2011 7:34 pm

Super kolekcija! Da li se meni samo čini ili je pravljen po uzoru na nemački Otter Anchor?

Slika
www.edcnozevi.com

https://www.facebook.com/EDCNozevi

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Čet Okt 06, 2011 7:37 pm

Hvala...a da li lici...pa lici ali to nije nista cudno jer JNA nije bila "gadljiva" na vec izmisljene i proverene stvari i za opremu mnogo slozeniju od jednog malog nozica. Sve je moguce...svi su oni drpisali dizajn jedni od drugih...

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Čet Okt 06, 2011 8:55 pm

Svaka cast na predstavljanju a i kolekciji. Ovaj u sredini na prvoj slici trazim vec duze vreme ali mi ne uspeva. Sto se prvog tice, nikada ga nisam ni video. Sto se konzervacije tice, sva vojna oprema koja je konzervisana se umace u tecnost kojoj ime ne znam a koja se stvrdne a dekonzervacija se vrsi potapanjem u zagrejano ulje na oko 90-100 stepeni C (mala lekcija iz vojske).
Sto se mog noza tice, noviji je od ovih, ima zelenu drsku od nekakve plastike, nema sistem zakljucavanja i ravnog je seciva... Moram da slikam!
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Čet Okt 06, 2011 8:57 pm

Mada sam oblik sečiva sugeriše da su ga "maznuli" od berača pečuraka...

Obzirom da se takva sečiva uglavnom koriste u poljoprivredi (ratarstvu) i pomenutom uzgajanju, traženju i ubiranju gljiva... :D :D

Sve u svemu... Želim jedan!! :D :D
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Čet Okt 06, 2011 9:08 pm

Ne znam..meni na primer lici vise na neki kalemarski nozic ili tako nesto...

Povratak na “Noževi”