Reanimacija

Moderator: canis lupus

Pirke
Pridružio se: Pet Jun 17, 2016 3:15 pm

Reanimacija

Postod Pirke » Sub Jun 18, 2016 1:21 pm

Postavljacu slike kako koju uradim.
Ne bavim se pravljenjem sekira vec samo drski,neke su sa interesantnim pricama a za neke se price ni neznaju :D
Neke spasim zato sto nekome znace dok neke samo spasim sa buvljaka i vratim u zivot.

Ova pripada caletovom kolegi sa posla,ince nju je iskovao njegov deda Pera,i potpisao se cak u nekom trenutku.
Deda pera je bio kovac,pre gomile godina. Bio je iz bogate kuce negde u Vojvodini,ne znam tacno koje mesto.
Kao mlad otisao je od kuce,odrekao se nasledstva i ozenuo u Smederevskoj Palanci odakle sam i ja. Tu je izucio kovacki zanat i time se bavio celog zivota.
Njegov sin ga je nasledio dok njegov unuk(caletov kolega) Steva nije zeleo time da se bavi i postao je elektricar. Steva ostri nozeve po potrebi ali to je sve.
Jednog dana uz pivo Steva se seti dedine sekirice i donese mi da je sredim. Zardjala sirota,jedva sam je ocistio. Napravio joj hrastovu drsku i sad Stevi sluzi za pecanje.
Jbg bar ima neku istoriju,za ostale koje sam radio necu znati bas nista. Nego evo i slika da ne davim :obscene-drinkingcheers:

Slika
Slika
Slika
Slika
Perfekcionizam je dijagnoza!

Pirke

Re: Reanimacija

Postod Pirke » Sub Jun 18, 2016 2:31 pm

O ovoj ne znam ama bas nista,nasao sam je zardjalu skroz i sredio je za sebe. Drska je orahova,i ako cudno izgleda u mojoj ruci savrseno lezi,tako sam i radio,da bude za moju ruku.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Ned Jun 19, 2016 10:14 pm

Сад ми је јасно зашто ти је надимак Пирке, што си се стисао са величином фотографија, не наплаћујемо по квадрату, дужа страна слике може бити до 800 пиксела. Покушавам да видим на првој секири прелаз између дршке и главе и не могу да провалим шта си урадио?
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Ned Jun 19, 2016 10:36 pm

Pirke napisao:...Jednog dana uz pivo Steva se seti dedine sekirice i donese mi da je sredim. Zardjala sirota,jedva sam je ocistio. Napravio joj hrastovu drsku i sad Stevi sluzi za pecanje.

Како пеца секиром? Чуо сам за штапове, креч, струју, ТНТ, харпуне, руке, кошаре...
Живи и пусти друге да живе!

Pirke

Postod Pirke » Pon Jun 20, 2016 12:15 am

ОХОТНИК napisao:Сад ми је јасно зашто ти је надимак Пирке, што си се стисао са величином фотографија, не наплаћујемо по квадрату, дужа страна слике може бити до 800 пиксела. Покушавам да видим на првој секири прелаз између дршке и главе и не могу да провалим шта си урадио?

Ma kad ja ne placam ne stiskam se :D
Ovoo je do photobucket-a. Otvoris u novom prozoru pa ti tek onda da da zumiras. Mal glupo al ajde.
Suzio drsku ako na to mislis.

veselibajker napisao:
Pirke napisao:...Jednog dana uz pivo Steva se seti dedine sekirice i donese mi da je sredim. Zardjala sirota,jedva sam je ocistio. Napravio joj hrastovu drsku i sad Stevi sluzi za pecanje.

Како пеца секиром? Чуо сам за штапове, креч, струју, ТНТ, харпуне, руке, кошаре...

Sad cu da ti odam tajnu,Steva stavi sekiru za pojas i ode na pecanje. Kad stigne,on je izvadi i stavi pored obale. Ribe same izadju da se dive lepoti njegove sekire :mrgreen:
To ti je isto kao kad imas velikog "pitona" ili kad izbacis ozbiljne kljuceve na sto u kaficu. Nekad je to bilo sa mobilnim,danas samo dziberi to furaju. A Steva svoju sekiricu :obscene-drinkingcheers:

Pirke

Postod Pirke » Pon Jun 20, 2016 1:46 am

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Jun 20, 2016 7:27 am

Ovo mozda lepo izgleda, ali meni nije jasno zasto koja je svrha stanjivanja drske tamo gde su naponi u drvetu usled trasverzalne sile i momenti kod bocnih opterecenja najveci. Mesto koje si stanjio je mesto koje svi proizvodjaci sekira pokusavaju da naprave debljim, posto drska sekire po pravilu puca bas na na tom mestu. Kod tebe je na tom mestu drska tanja neo u produzetku drske, a sii se i prema glavi.

Shvatam potrebu za jedinstvnim dizajnom, ali to nikako ne moze da bude na racun upotrebljivosti. Ovako kako jeste je samo za na zid. al onda je ukrasni predmet, ili vabilica za ribe, a ne sekira.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pon Jun 20, 2016 9:11 am

Ote mi tekst sa tastature :)
Slicno je i za nozic. Izgleda zaista veoma lepo i jedno i drugo, izrada svaka cast, ali bojim se da upadas u dizajnerski problem, to jest da stavljas estetiku ispred funkcionalnosti.

Pirke

Postod Pirke » Pon Jun 20, 2016 12:19 pm

BR_ napisao:Ovo mozda lepo izgleda, ali meni nije jasno zasto koja je svrha stanjivanja drske tamo gde su naponi u drvetu usled trasverzalne sile i momenti kod bocnih opterecenja najveci. Mesto koje si stanjio je mesto koje svi proizvodjaci sekira pokusavaju da naprave debljim, posto drska sekire po pravilu puca bas na na tom mestu. Kod tebe je na tom mestu drska tanja neo u produzetku drske, a sii se i prema glavi.

Shvatam potrebu za jedinstvnim dizajnom, ali to nikako ne moze da bude na racun upotrebljivosti. Ovako kako jeste je samo za na zid. al onda je ukrasni predmet, ili vabilica za ribe, a ne sekira.

mbole napisao:Ote mi tekst sa tastature :)
Slicno je i za nozic. Izgleda zaista veoma lepo i jedno i drugo, izrada svaka cast, ali bojim se da upadas u dizajnerski problem, to jest da stavljas estetiku ispred funkcionalnosti.

Slazem se sa vama,na zalost jeste vise na stranu estetike nego funkcionalnosti. U svemu sto radim trudim se da nadjem kompromis,po malo od oba sveta,po nekad je neizvodljivo a po nekad tesko.
Ako smem da dam sebi opravdanje. Oko sekire je u ovom slucaju bilo veoma malo,sam klin je u najsirem delu imao jedva mozda 18-19mm. Da sam gledao samo funkcionalnost verovatno da bih nasao neki praistorijski bagrem i napravio usku i dugacku drsku ali onda ne bih bio zadovoljan sa izgledom. Ovako sam se potrudio da rasirim drsku koliko je moguce i da je lagano svedem u oko sekire. Nije najsrecnije resenje i svestan sam toga ali je moje znanje ipak veoma ograniceno,ipak sam pocetnik sa zeljom da i lepo izgleda.
Ovakvim stvarima pristupam sa punom posvecenoscu i trudim se da i detalji budu lepo uradjeni. Jos jednom,ne pripadam hard core ni jednoj skoli vec trazim svoje mesto negde izmedju. Znam da tako necu da imam potpini podrsku sa nijedne strane ali taki sam ti ja :sad-roulette: :D

Sto se tice noza Mbole,cenim da mislis na onaj u obliku ribe,ako je tako evo objasnjenja i za njega. Drugar kome sam ga uradio je pecaros povremeno,metalo strugar po zanimanju. Ne voli nozeve preterano ali mu se svidja sta radim sa drvetom. Covek je esteta i mnogo mu smetaju i delovi milimetra zbog prirode posla kojom se bavi. Noz kao noz i nema neku upotrebnu vrednost,celik je 65Mn i koliko videh nije los toliko. Njemu je to za ukras,da stoji na polici i lepo izgleda. Nisam zeleo da upadnem u masinu OCC-a ali sam opet otisao na stranu tematike pa ga napravio kao ribu jer je pecaros. Taj nozic je i napravljen samo da lepo izgleda ali to ne znaci da je neipotrebljiv ili preslab. Ako se izuzme grind koji ja licno ne volim sasvim je upotrebljiv kao i svi ostali nozevi ako ti nije zao da ga vucaras sa sobom u rancu ili torbici.
Sledeca dva seciva su Mora i Helle i oni ce morati lepo da izgledaju ali ce morati da budu i potpuno funkcionalni u skladu sa njhovim namenama. Mora 2000 nije neki jak noz i od njega ne ocekujem secenje i cepanje drva tako da ne moram previse da pazim na tehnikalije,Helle je vec ozbiljniji i tu cu da se potrudim da idem vise na stranu funkcionalnosti.

Hvala vam svima na lepim komentarima,ocekivao sam da cete biti dosta ostriji ruku na srce. :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pon Jun 20, 2016 12:58 pm

Ne ribica, vec onaj drugi.
Ribica je po meni sasvim funkcionalna, naravno u okviru onoga sto moze da se radi takvim secivom.
Onaj drugi, ovako sa slika, jednostavno je drska pretanka na kraju.

Ja sam pristalica funkcije po svaku cenu. Naravno, ako moze da se izvuce i estetika a da se ne narusi funkcija, savrseno. Ali izgled ne sme da steti funkciji.
Dzaba ti mnogo zgodna riba koja legne ko klada :)
Il ne daj dva bozeta da ne zna da kuva...

Povratak na “Sekire”