Izbor sekira

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
Traveler
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 4:05 pm

Re: Izbor sekira

Postod Traveler » Ned Avg 13, 2017 5:13 pm

@ mbole - čovek negde pomenu da cepa za pare - šta će sa Fiskarsom kad se drška ošteti -sem da pribavi novi . Sa kvalitetnom glavom Husqvarna , Slovenac ,Štil mož' da probavi novu orginalnu, mož' sam da je pravi , mož' pazari na buvljaku/pijaci za par stotina dinara i cepa dalje. Porediti polimerski ram na Glock-u ili H&K sa 70-80 cm Fiskarsove plastike ............ Naravno nisu sve "plastike " iste ,niti za baciti ,eto Laplandre radi za sve pare , Husqarna ima plastične klinove za cepanje ,mslim da Štil isto ima u ponudi , ali u njegovom slučaju plastika ne izgleda kao srećno rešenje :obscene-drinkingcheers:
Take only photos,kill only time ,leave only footprints.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Avg 13, 2017 11:22 pm

Natero si me da pogledam :)
Drska je staklenim vlaknima ojacani poliamid (PA GF). Na zalost na ovoj mojoj matoroj ne pise sa koliko posto, a Fiskars kao jedinu informaciju daje njegovo komercijalno ime i potvrdjuje da je u pitanju poliamid ojacan fiberglasom.

Ne tvrdim da je za svakodnevni rad, to jest ne znam koliko ce joj trebati da se polomi, previse osteti... ali da je za "jednokratnu upotrebu" bas i ne stoji.

Iako Glok nije objavio sta je tacno plastika od koje je napravljen ram, ozbiljno se sumnja na poliamid 66. Tako da uopste nisu tako daleko ko sto na prvi pogled izgleda :)

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pon Avg 14, 2017 10:02 am

Pridruzujem se Travelerovom bojkotu plastikanera.
Mislim da su sjekira i pistolj dva razlicita pojma i nemoguce je porediti ih na taj nacin. Zao mi je sto sad nemam slike Fiskars vinogradarskih makaza koje su se bukvalno raspale nakon jedne rezidbe vinove loze, a vjerujem da koriste istu plastiku za sve proizvode. O kvalitetu celika ne bih ni da govorim jer sam se stvarno razocarao. Makaze uopste nisu bile jeftine... negdje oko 40€, a izdrzale su cijeli jedan dan. Kasnije sam kupio dvoje Felco koje su jos uvijek kao nove, a koristio sam ih dva puta za istu stvar. Cak su bile i par evra jeftinije od Fiskarsa.
Sto se tice plasticnih klinova oni su dosta prakticni kada se koriste u kombinaciji sa motornom testerom za obaranje stabala. Upravo te plasticne su majstori koristili kada su mi krcili njivu jer nema bojazni od povrede ukoliko se zakace lancem. Rekao bih da nisu bas predvidjeni za cijepanje drva, tu su metalni mnogo bolji izbor.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Pon Avg 14, 2017 11:09 am

Problem sa makazama je ekonomsko/konstruktivne prirode, to jest premali tang u plastici. Poluga je toliko velika da jednostavno nije moguce da kakav god materijal to izdrzi.
Imam utisak da niste nikada probali da radite sa takvom sekirom?
Fakat, sa velikom nisam ni ja, ali na drsku i ergonomiju ove male nemam bas nikakvih primedbi. Na secivo vec imam.

Prica je pocela od "plastika nije ni za k....". Kako na jednom mestu moze da bude super, a na drugom automatski ne valja? Tako da u tom smislu je i poredjenje. Ne direktno.

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pon Avg 14, 2017 11:27 am

Daleko od toga da je za jednokratnu upotrebu, tu se slazemo, ali kad vec dajes pare i kupujes nesto tipa sjekire (kao sto je to ovdje slucaj) onda bi to trebalo da bude kvalitetno. Mislim da bi covjek prosao mnogo bolje sa Husqvarnom ili nekom slicnom sjekirom koju ce vjerovatno naslijediti i njegovi unuci.
Istina je da nikad nisam radio sa Fiskars sjekirama, samo sam ih par puta drzao u rukama tako da nemam nikakvo iskustvo, ali makaze su im (iako vrlo "udobne") obicno smece, kao i rucna testera koja je izgubila ostrinu nakon nekoliko prerezanih grana. Vodjen time slobodno mogu da kazem da Fiskars ne nudi previse u odnosu na cijenu. Da su jeftiniji za 50% ne bih imao nista protiv njih.
Gledam sad na internetu i tu X25 sjekiru... kosta kao i Husqvarna ili Stihl koje su vec provjerene i sigurno kvalitetnije. ;)

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Avg 14, 2017 11:40 am

Ja bih predlozio da se prvo potraze utisci korisnika. Napr:
http://rockymountainbushcraft.blogspot. ... ttest.html
http://www.woodsmonkey.com/fiskars-x17-splitting-axe
https://permies.com/t/53052/axes-mauls
https://outdoorauthority.org/supplies/best-camp-axe/
Sad, ja nisam neko ko obara drvece ni profesionalno niti iz hobija pa moja iskustva na ovom planu ne znace puno. Ipak, moj kum vec godinama nosi (a povremeno i koristi) Fiskars kompaktnu sekiricu. U sumi, u lovu, na kampovanju... Nekako, mnogo pre bih rekao da je glava sekire "kilava" sto zbog geometrije sto zbog neubedljivog kvaliteta materijala (video sam na jednoj ostecenoj da je celik jako krupne zrnaste strukture) nego drska koja se prilicno dobro pokazala. Drska je do sada neunistiva, bez obzira na temperaturu na kojoj se koristi. Jedino me zanima kakav je osecaj snazno udariti u tvrdo drvo sa dugackom drzalicom jer sa ovom kratkom sve deluje neobicno i drugacije. Cini mi se da ni cena (u rasponu od 30-60 evra) nije preterana jer neretko dajemo slican iznos za nekakav folder ili lampu iako se po veku eksploatacije i uslovima upotrebe ne mogu ni porediti.

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Postod Marko_Che » Pon Avg 14, 2017 8:13 pm

Pravio bih ja drške, kad bih umeo. :mrgreen:
I ja mislim da je čelik veći problem kod Fiskarsa, nego drška. E sad kakve su vibracije kad se cepaju drva, to ne znam, zato sam i pitao ovde, misleći da već neko koristi takvu.
A što se tiče plastičnih klinova za obaranje stabala, ljudi ih uglavnom hvale.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Pon Avg 14, 2017 10:37 pm

Плaстикa нa пиштољу,плaстикa нa секири, то му дође кaо безaлкохолно пиво,цигaретa нa бaтерије и дa простите вибрaтор...

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Pon Avg 14, 2017 11:24 pm

gray_wolf napisao:Плaстикa нa пиштољу,плaстикa нa секири, то му дође кaо безaлкохолно пиво,цигaретa нa бaтерије и дa простите вибрaтор...

Sve zavisi da li su duracel ili kineske ba(k)terije. :D
Od plastike do "plastike" ko od neba do zemlje.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Uto Avg 15, 2017 1:47 am

Nema ovde bas nesto plastike :)

Slika

Povratak na “Sekire”