Geometrija glave sekire

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Geometrija glave sekire

Postod druid » Pon Sep 05, 2011 1:22 pm

Jos jedna sitnica. Futrole u kojima sekira visi sa pojasa ne rade. Previse metaju kretanje da bi bile upotrebljive. Sekiri je mest u rukama, ili ukoso za pojasom preko ledja, no ovaj zadnji samo ako je suma na ravnom terenu

Pošto nemam internet kod kuće do daljnjeg moraću u ovoj temi da se izjasnim oko ovog. Totalno se ne slažem sa gore navedenim. Moja sekirica koju često pominjem a koja ima blizu 40 godina staža po svim terenima i vremenskim uslovima sa dva vlasnika je meni dovoljan dokaz za sledeće: futrola u kojoj sekira visi sa pojasa je krajnje upotrebljiva. Ja tako nosim svoju sekiru na SVIM MOGUĆIM TERENIMA (mogu da potkrepim slikama terenima po kojima se krećem, stvarno su ekstremni) i nikada nisam imao ni najmanji problem sa sekirom na pojasu. Skakao sam, puzao, mileo, penjao se i nikada mi nije zasmetala sekirica na pojasu. U žbunju mi svaka stvar pre zapne o granje nego sekira na boku. Pri hodanju ne smeta, pri skoku je ne osećam, totalno je na nebitnom mestu, na boku. Mislim da je po takvim terenima nošenje sekire u rukama kilometrima mišn imposibl. ;) Jedina razlika između slike koju je majstor Rado postavio i mog načina nošenja je što ja nju ne kačim na kaiš koji drži pantalone već na drugi, kožni opasač koji mi služi samo za nju. Tvrdo stojim iza ovoga (o sekiri o pojasu na terenu), imam i svedoke da ovo nije prazno naklapanje i kontriranje.
Druga stvar- oblik sečiva. Pošto je sekira (za razliku od noža) sečivo kojim umem da rukujem (mnogo ili malo, to je diskutabilno, ali umem) bacio sam se na jedan mali test (napraviću ih još ako treba, ovo jeste bitna tema). Prvo i osnovno: slažem se sa svima koji tvrde da sečivo sekire nije optimalno ako je V oblika kao što je majstor Rado poželeo na svojoj sekiri. Da bih utvrdio realnu inferiornost takvog sečiva u odnosu na sečivo moje sekire koju sam koristio uvek ja sam uzeo Fiskars koji sam dobio od Dede i otišao na teren. Tamo sam posekao 5-6 komada jasena i drena (obe jako tvrde drvne vrste) debljine kao podeblja ruka u zglobu BEZ IKAKVE OSETNE RAZLIKE u odnosu na moju staru sekiru čiji je profil sečiva (nemam internet da od kuće prebacim slike) kao na Kodžovoj ili čak i vitkiji. Šta hoću da kažem: u realnoj situaciji je hendikep V sečiva (za mene, možda nekom i dlaka smeta, nismo svi isti po tom pitanju) totalno neprimetan za mene. Komade drveta gore navedene debljine seče bez problema V sečivo. Za realnu outdoors situaciju smatram da uglavnom nije potrebno deblje drvo od ovog za bilo šta. Možda bi se razlika uočila posle više desetina oborenih komada ili na komadu od pola metra debljine ali za neke realne situacije (od ovog drveta može da se sklopi bivak i ležaj i mostić i šta znam sve) je i ovakvo sečivo totalno funkcionalno. Ne mogu da se složim da je V sečivo hendikep naspram ostalih hvaljenih- ja jednostavno ne vidim razliku u normalnim ili čak i kritičnim situacijama (a sa sekirom sam svakodnevno i na terenu sam češće od većine članova, bez uvrede). Voleo bih da čujem ostala mišljenja i ako treba predlog nekog testa koji bi bitnije izmenio situaciju? Ako sam previše odstupio od teme ovo može i da bude zasebna tema jer imam još dosta da kažem ako se diskusija razvije. ;)
Svako dobro drugari...

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Re: Geometrija glave sekire

Postod stefan » Pon Sep 05, 2011 2:13 pm

Izmedju one tvoje (ruske,cini mi se)sekire i Fiskarsa postoji jedna znacajna razlika:teziste.Kod Fiskarsa je ono vrlo blizu glave sekire dok je na onoj tvojoj sa metalnom drskom teziste blize sredini.Iako deluje kao cepidlacenje,ovo moze bitno da umanji efikasnost sekire u odnosu na Fiskars u ovom slucaju.Za takvo poredjenje je najbolje da nadjes sekire koje su iste ili bar slicne konstrukcije da bi stvarno video koja bolje radi.
Sto se ostalih stvari tice,slazem se u potpunosti.I za nosenje na boku i za upotrebljivost sekira.Za moj racun ne postoji losa sekira(pod uslovom da je ostra),samo dobra i jos bolja.
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Sep 05, 2011 3:11 pm

Slažem se sa futrolom na boku, čini mi se prilično praktičnom metodom nošenja.
S tim što se ne slažem za tip sekirice, ali to je samo lična preferencija, što kaže onaj načitani. Sekira uske glave lošije obara drveće bilo kog prečnika, to da, ali zato po mom mišljenju sekira široke glave slabije okresuje neimobilizirane grane itd, gde ih lomi i krši i savija i odskače, a brža-uža glava seče i radio posao. Sve se svede dakle na ono šta je nekom važnije.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Pon Sep 05, 2011 3:36 pm

Ipak moram da napomenem, da Sumadinac ima malo svoju geometriju koju
komentarisemo /ima 4 mm udubljenje kada postavim lenjir/.
Vjerovatno nije dovoljno, ali iskreno da kazem i nisam znao za ovo do sada.
Cinjenica da sam takvu narucijo i na kraju ja majstor Silo ipak koliko
toliko napravijo geometriju , i napravijo odstupanje od onoga sto sam narucijo,
na kraju se ispostavilo da je u pravu i da bi mozda trebalo jos /diskutabilno, he, he,./
Jos jedna sugestija, inace sam sa sela i do svoje dvadeset i druge godine sa
iscijepao otprilike sigurnih sto kubika drveta, a najvise dok sam bijo srednjoskolac,
sto mojima sto komsijama i tako da sam imao dobar dzeparac.
Hocu da kazem da smo imali ove klasicne sikjere profila "V" i nisam se susreo
sa ovim novim geometrijskim profilama, i mogu vam reci da sam sa lakocom
cijepao i koristijo uglavnom dvije sikjere, srednje i teze tezine u zavisnosti
da li je bikva, hrast ili neko mekse drvo.
Tako da ova sikjerica nece cijepati drva u sumi jer nece biti potrebe, ako koja
granicica da se osijece, da se naostri kocic ako zatreba, jednom rijeciju sluzice
da se igram sa njom!

Pozdrav : Rado Radic
:chores-chopwood:
Slika
Slika
www.radoradic.com

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Sep 05, 2011 11:02 pm

@druid
Slazemo se oko nacina nosenja sekire (i noza naravno) a buduci da odskora imamlaganu GB Mini axe nemam primedbi na taj koncept. Zamerka se odnosi na nesto vecu masu i na ono sto je @Pathfinder rekao - dobra je za cepanje (kao sto i @Rado kaze) ali za deljanje i secenje tanji profil je bolje resenje. U stani - pani situacijama, najgore je kada je nema :teasing-tease:

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Uto Sep 06, 2011 6:22 am

@stefan: slažemo se sve ali ja nisam ni hteo da upoređujem ultimativno, čisto praktično: te sam dve sekirice imao pri ruci pa rekoh da probam. Podrazumeva se da za neki ozbiljan test mora malo ozbiljnije da se pristupi svemu. Lepo si sklopio sve u jednoj rečenici: nema loša sekira, samo dobra i bolja. :text-bravo:
@Pathfinder: za futrolu si video i sam. Za ovo drugo se slažem, retko u životu čovek može da ima sve u jednom, stoji...
@Majstor Rado- to sam hteo da pomenem u drugom delu...kad bi neko čoveku koji ceo život uspešno cepa drva i obara sekirom pogrešnog profila rekao da postoji bolja solucija verovatno bi prihvatio to. Ali ako mu kažemo da je V sečivo beskorisno.... :teasing-tease: Mislim, ne treba preterivati, treba (kao i u nekim ranijim temama) da postoji razlika između MANJE PRAKTIČNO I FUNKCIONALNO i NEUPOTREBLJIVO, ovo drugo je baš teška osuda.
@Hobo: i ti si rekao suštinu, kao i stefan- najgore je kad je nema, kad je ima- nekako ćemo se već snalaziti..
Pripremam u skorije posetu jednom starcu, jako iskusnom po tim pitanjima, imam nameru da napravim jedan mali intervju sa njim...

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Sep 06, 2011 8:24 am

Eto sta se desi kada me nema neko vreme.. Na zalost, i sada kada sam uspeo da se zakacim, nemam previse vremena, a ne znam kada cu ga imati.

Slicnu ovakvu raspravu smo vodili oko poredjenja GB i Roselli sekira. I na prvim testovima sve izg;leda jednako. No mala modifikacija testova, iz realne upotrebe, i odjednom Roselli asleko zaostaje.

Svaka sekira koja je na 10 cm iza ostrice deblja od nekih 15-20 mm, je daleko, i drasticno neupotrebljivija od sekire koja ima takvu geometriju. Da ne pominjem da je i opasnija za upotrebu, sto je deblja.

Problem nije u cepenu, i presecanju tankih grana, vec u slucajevima kada je potrebno udariti granu pod uglom. Tada debela sekira odskace, i daqleko losije sece. Kada se u to ubaci faktor niske temperature, kada drvo potpuno drugacije reaguje, debele sakira drasticno zaostaje, i i neupotrebljiva je. Prezivljavanje zahteva citav niz optimizacija, a nosenje debele sekire je zrtvovanje jedne, vrlo bitne, bez ikakve potrebe. Isto kao i kratka drska na sekiri, nosenje na pojasu, i gomila drugih sitnica. Oni koji u prirodi zive, onako kako s zivelo bez pomoci savremene civilizacije, koriste recimo nekoliko nozeva, od kojih je svaki optimizovan za odredjen posao. Kao i dvoseklu sekiru, sa dva seciva..

Sto se nosenja tice, opet niste u pravu.. Sekira koja lupa po nozi i dupetu, kaci grane, bez cega se ne moze ako je okacena na pojasu, je vrlo iritirajuca. Potpuno drugacija prica je kada se ta sekira okaci na torbu, ili jos bolje na kosi kajs preko grudi. Odjednom svi problemi prodju.

Nadam se da cu uspeti veceras da se zakacim, ali ako ne, nastavljamo kada uspem.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Sep 06, 2011 1:53 pm

Al se raspisaste! :mrgreen:
Uopste ne znam oko cega ovolika rasprava.
Ne postoji neupotrebljiva sekira vec samo manje ili vise efikasna i najgore je kad sekire nema!Ovo je sveopsti zakljucak i totalno ste u pravu. :handgestures-thumbupleft:
Znam odakle se stvorio taj utisak da je ovo kampanja protiv V profila, ali nije tako.To je samo uobicajena komunikacija jednog naseg clana sklonog dramatizaciji, ali sam mislio da su se svi vec navikli i da vise ne obracaju paznju, vec iz njegovih postova izvlace samo one pametne stvari.
Ima par cinjenica koje treba ispraviti.
@Rado i ja mlados' provedoh cepajuci velike kolicine drva na razmere "smederevca" svojoj tetki u Baranji, ali to i nije neki argument u korist V profila.Sama masa sekire i duzina drske omogucuju potrebnu prodornost.Ali za ove nase sekirice koje mi nosimo u prirodu, znaci mala masa i krace drske, se tanak, konveksni profil namenjen secenju pokazao znatno upotrebljiviji.Uostalom, par postova pre sam to i napisao:
vlay napisao:Zavrsice i vase sekirce sve poslice(za koje je namenjena!), ali daleko sporije,teze i potencijalno opasnije po korisnika od iste gramaze sa onim drugim profilom.
Al sekirce je mnoooogo lepooooo,a majstor Silo je pravi majstor!
P.S.Ovo ja nako, laicki, ispravljajte me slobodno

@Druid cak i medju V profilima postoje znatne razlike.Ima razlike u realnoj upotrebi, ali da li nekome ta razlika predstavlja znacajan faktor ili jok, e to je vec za raspravu.Uz jedno ladno :obscene-drinkingcheers: !
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Uto Sep 06, 2011 9:19 pm

Volijio bih kad bi bilo mogucnosti da testiramo Vase sikjerice, famozne
husqarna, gransfors, wetterlings, ili neke druge sa mojom osrednje tezine
sikjerom sto sam nekad cijepao drva "V" profilom, i da vidimo mogucnosti
Vasih sikjerica . :think:
Onda bih vilio vidjeti cijepanje kladica bukovog ali cvoravog, . . . :chores-chopwood: :naughty:
www.radoradic.com

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Sep 06, 2011 11:42 pm

Pre neki dan @Kodzo i ja dokonasmo uz piv. ovaj kafu o svemu i svacemu pa i o sekirama.
Razlikujemo se, imamo razlicita ocekivanja, aktivnosti i iskustva pa nije cudo da su nam zakljucci ponekad suprotstavljeni. Obzirom da koristim malu sekiricu kao alternativu za tezak choper niako ne shvatam zbog cega je greska da mi visi niz nogu (tako mi ponekad visi i da 'prostite vrsnjak i ne smeta mi uopste :teasing-tease: ). Osim ako cucim ili klecim dok nesto radim po bivaku, tokom kretanja mi vise smetaju veliki bocni dzepovi na rancu nego stvari okacene oko struka. Doduse, ne krecem se bas kroz kupinjake ali cak i kroz bagremar vise problema imam "u gornjoj hemisferi". Onaj ko nosi sekiru duzu od 50cm i tezu od 1 kg naravno da je nece kaciti na kais. Samo, osim @Kodza ja ne poznajem nekog trapera sa foruma kome tolika sekira stvarno treba. Doduse, ako ce neko da se odmetne severno od Ontaria onda ima logike. Lagani kamping od per dana, cak i zimski izlasci u sumu su sto se tice opreme uvek predmet kompromisa sa tezinom. Ako na obroncima Ovcara ili Vujna, Rudnika i Jelice ulovim losa od 600 kg i budem primoran da ga sredim na licu mesta nabavicu Nesmukovo sekirce za sledeci izlazak. Ostae poslove zavrsavam sa onim sto imam. Pa ljudi, pogledajte sta nose nasi seljaci u sumu! Nemam ambicije da pravim brvnaru od debla precnika 30 cm. Sve preko 10-15 mi je "overkill" za bilo koju namenu u prirodi. Izuzetak su pala debla koja pronadjemo ali koliko ih je?
Kada je o geometriji rec, verujem da postoje dobre i lose sekire ali u kojoj meri cemo osetiti razliku? Ovde kritikovan klinasti profil je dobar za cepanje, zar ne? Iako je (po meni) zgodnije poneti klin-dva u rancu za one koji zele da budu Pol Banjan. Ostali zadaci koji su pred nasim sekirama daleko su laksi. @BR je pominjao debljinu na 10 cm iza ostrice. Ja stvarno nisam cesto u prilici da mlatim sekirom, ali koliko cesto imate prodor laganom sekiricom u drvo do ove dubine? Koliko je bitan profil glave sekire u delu oko drske? Jel' sam samo ja "nejaki Uros" pa ne mogu u jednom zamahu da prosecem kroz stablo? Voleo bih da mi neko objasni ove stvari jer bas i nemam previse iskustva.

Povratak na “Sekire”