Gljive

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Dule
Pridružio se: Pet Sep 14, 2012 8:16 pm

Re: Gljive

Postod Dule » Pon Okt 08, 2012 12:34 pm

Probao sam je jednom.Dobra je.Mislim da je rasla negde izmedju cerove i bagremove sume i bila je braonkastija.Ovo je ubrao jedan moj nprijatelj od koga sam i ucio da berem ali ja je nisam nalazio sam nigde.

Astarot
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 12:24 am

Postod Astarot » Pon Okt 08, 2012 1:51 pm

Meni je ona odlicna, posebno pohovana, ni jedna joj snicla nije ravna. Imas ih na Bukulji, posto vidim da si iz tog kraja. Ja ih licno nisam tamo brao ali znam ljude koji jesu. Da je godina bila normalna kao sto nije sad bi ih vec bilo gomila.
Pozdrav

Dule

Postod Dule » Pon Okt 08, 2012 7:14 pm

Da ali na Bukulji ovih godina ima dosta sarki i poskoka a i divljih svinja.Poneko kaze da su videli i vukove.Jebiga i godina je bila ocajna.Slabo stojim sa vremenom a nekad sam stalno pecao na Bukulji na Garaskom jezeru.Mrzi me da idem sam jer ja kad mogu ne mogu drugi ali bez "tandzare" ne idem.Jebiga sto je sigurno sigurno.

Astarot

Postod Astarot » Pon Okt 08, 2012 9:15 pm

Po podacima herpetoloske karte na Bukulji nema sarki. Po zmijarima one traze vecu nadmorsku visinu, poskoka verovatno ima. Evo koliko puta sam video da za smukulju tvrde da je sarka :), a kad vide smuka vicu...ne idi tamo...zmija...ovolikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :)
Motam se ja cesto po Rudniku, skoro svaki vikend, tamo ima i poskoka i divljih svinja i vukova i lisica i kazu cak i divljih macaka....i za sve ove godine...ja samo videh jedne zime trag od vuka ..star oko 6-12 sati (moja slobodna procena, koja ne bi trebalo da bude mnogo netacna) dve mlade belouske i dve smukulje, srne ne racunam
Nece zmije da te jure, one se sklone od coveka, tvoje je samo da ne ides kao po plesnoj sali dok igras valcer :) Vuk ko vuk, gleda i on da se skloni...nece da se kaci sa budalama, tj nama ljudima :)...divlje svinje....ma to gleda da se kaljuza briga njih da se jurcaju sa nama :), tako da ti tandzara sigurno ne treba, bolje slaninica i beli lukac ...veci uzitak :)
A da je godina bila ocajna...bila je...kao i prethodna...zadnje dve godine skoro i da ne videh gljive....ubija ova susa
Pozdrav

Dule

Postod Dule » Pon Okt 08, 2012 10:51 pm

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0% ... 8%D0%B0%29
Pa ti vidi.Zato se i nosi stap kroz sumu i znam da nece napasti ali treba gledati pred noge.Problem je sto u Arandjelovackoj bolnici postoji samo jedan serum protiv ujeda pa se nije saliti.U pravu si da svaka zivotinja bezi od coveka ali divlja krmaca sa prasicima nece(licno iskustvo).Jebiga ja prosle godine nesto i ubra ali ove nista.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Okt 08, 2012 11:10 pm

Znaš kako se to kaže, ti kreni na svinje, pa će biti gljiva ko pleve! :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Astarot

Postod Astarot » Pon Okt 08, 2012 11:51 pm

hehh pathfinder......ova ti je vrlo poucna .....saglasan 100% :)

sarka

Staniste: Moze se reci da je ovo najrasprostranjenija otrovnica Evrope, iako u Srbiji nije tako. Naseljava celu Evropu, preko Rusije do Tihog okena, a ima je i u Africi. S obzirom da tolerise hladniju klimu ima je na severu, pa se cak nalazi i u juznoj Skandinaviji. U Svedskoj se nalazi i u Artiktickom pojasu. Nema je u zemljama Novog sveta, zatim u juznoj Italiji, na jugu Balkana, kao i nekim ostrvima na Mediteranu.
Osim sto naseljava nizine, ima je i dosta visoko u planinama, pa cak i do 2500 m. nadmorske visine. U Srbiji se sarke srecu najcesce u visim predelima i to tamo gde nema poskoka. Medjutim, sarka je danas dosta retka u Srbiji. U Vojvodini se nalazi podvrsta Vipera berus berus i to na Obedskoj bari, Vrsackom bregu, na Fruskoj gori. Inace povremeno se pojavljuju crne sarke koje se cesto mesaju sa neotrovnim glatkim smukom (Zamenis Lonissimus) ili smukuljom (Corenella austriaca)
Na podruciju Bosne se nalazi V. berus bosniensis Boettger, bosanski šargan, čiji je otrov za razliku od obicne sarke neurotoksican.

Prekopirano sa sajta teraristika.org, clan kiza, topic zmije srbije, nadam se da se niko nece ljutiti zbog ovoga

Inace za sarku kazu da nije smrtonosna za odraslog zdravog coveka. A kad te ujede poskok imas oko 7 sati fore da nadjes prvu ambulantu pre nego sto nastupe ozbiljni problemi. Tako bar videh na youtube da tvrdi covek gde je poskok domaca zivotinja i koji ih lovi. Ujeo ga poskok dok su snimali...on lepo sede u kola..i krenu prema ambulanti. Jos usput prica u kameru sta oseca i gledas kako mu se prst naduva i modri.

Evo malo vise o zmijama nasih krajeva...mozda je cak i bio link na ovom sajtu u nekoj od sekcija..ali nisam siguran

http://www.teraristika.org/forum/showth ... ije-Srbije

Moze da se shvati i kao offtopic...ali i nije,....dosta ljudi srece zmije prilikom branja gljiva, pa mozda nije lose da se upoznaju i sa ovim lepim i blagim stvorenjima. Doduse ja ih vrlo retko srecem i do sada sve neotrovne, cak i u kraju gde svi natrcavaju na poskoke, na mene nece..sta li je?

Dule

Postod Dule » Uto Okt 09, 2012 8:36 pm

E druze ovo sam trazio ali nisam nasao.Hvala za link.

sas91
Pridružio se: Čet Okt 11, 2012 6:41 pm

Postod sas91 » Pet Okt 19, 2012 3:18 pm

po meni su najukusnije prstenjaca tj suncanica i smrcak

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Uto Sep 16, 2014 1:47 pm

Пре неки дан у паузи између две кише возам бицикл уз Авалу. Док жуљам јаја узбрдо зверам около, тражећи по коју печурку. Да се не хладим и губим темпо берем само оне које видим са бицикла, 15-20 метара од пута. Налазим углавном Рудњаче и сличе из рода Agaricus. Брање печурака ми у овом случају и није циљ, али добро дође као разонода и кратак предах док пеглам узбрдо. Пред самим врхом срећем пар у позним тридесетим, он деобео и зајапурен, очигледно спортски тип, она сушта супротност, мршава и лаког корака. Стајем у њиховој близини да уберем печурку, а Буца ми се похвали да су они ручака већ обезбедили машући пуном кесом. Проговоримо пар речи и ја наствих даље. Стигавши на врх седим и бленем у даљину, али ускоро се појављују и њих двоје. Разговор се врти око печурака, недавно су били код пријатеља који је спремао Лисичарке, а сада су их и они набрали па ће бити гозба. Док ми је показивао неке слике у телефону приметим да су му прсти на рукама жути. Питам га да ли могу да видим улов. Човек отвори кесу и добронамерно ми понуди да узмем колико желим јер их има сасвим довољно.

Slika
Кад се сад нисам шлогирао :shock: :shock: :shock:

Slika
Заводница, Omphalotus olearius :o

Да скратим. Након шока и неверице када сам им рекао шта су убрали за ручак, настаје рат. Буца оће да на.ебе, а било ми је и јасно зашто му је жена мршава. Па она и не може да се угоји обзиром како маше рукама и ногама, при томе вришти и сикће на несрећног дебељка. Обично о случајевима тровања печуркама читам у новинама. Сада сам имао прилику да упозам несуђене главне ликове таквог текста.
Нешто се мислим, дебељку би боље било да је појео оне Заводнице, макар би недељу дана лежао на миру док докторке и сестре брину о њему.
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Povratak na “Kuhinja”