Hrana za ptice u prirodi

Moderator: StepenWolf

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Hrana za ptice u prirodi

Postod Nietzsche » Ned Jan 05, 2020 12:57 pm

Davne 1995. sam po prvi put otisao malo dalje od kuce i to u Englesku (tacnije Oksford) na kurs engleskog jezika. Proveo sam tamo mjesec dana u porodici koja je godinama unazad saradjivala sa institutom i studentima ustupala smjestaj po vrlo povoljnoj cijeni. Tamo sam vidio kako ljudi prave kucice i hranilice za ptice, te im na taj nacin pomazu prilikom gnijezdjenja, kao i da prezive zimu. Od tog dana i ja svake godine izdvojim malo vremena da nasim malim prijateljima pomognem da prezive hladne zimske dane, kada su gotovo svi izvori hrane zatrpani snijegom.

Recept za "kolac" sam pokupio od tada osamdesetogodisnje bake kod koje sam boravio...

Sastojci:
-1,5kg svinjske masti ili govedjeg loja
-300g oraha
-300g kikirikija
-300g ljesnika
-300g oljustenih suncokretovih sjemenki
-300g oljustenih sjemenki bundeve
-300g sitno sjeckanog suvog voca

Slika

Slika

Mast ili loj se postepeno otope na srednje jakoj vatri, a sve sjemenke se ubace u blender i samelju. Nakon toga se masnoca (koja se malo ohladila) ulije u sjemenke i sve to pomijesa zajedno. Najbolje bi bilo da se tako dobijena smjesa odmah naspe u neke plasticne kalupe/posude od priblizno 500g i stavi u zamrzivac. Nakon dva sata, kada se stegne, "kolac" je spreman za posluzivanje. Cetiri, pet kolaca koje ste dobili od ove kolicine sastojaka pticama ce biti dovoljni za cijelu zimu i mogu se cuvati u zamrzivacu. Prilikom izbora sastojaka bitno je voditi racuna o tome da sjemenke ne sadrze so, kao i da su po mogucnosti prethodno oljustene. Takodje, bilo bi pozeljno da se napravi ili kupi gotova hranilica koja ce vranama, gavranovima, svrakama i ostalim krupnijim pticama onemoguciti pristup hrani.

I nekoliko fotografija za kraj:

Slika

Slika

Slika

Slika

Povratak na “Outdoors aktivnosti”