Lezaljka/Ljuljaska/Hammock

(šatori, vreće, podloge, vatra, voda...)

Moderator: Hobo

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Lezaljka/Ljuljaska/Hammock

Postod Radiobunker » Pon Sep 26, 2011 8:01 pm

Vidim da je Pathfinder pokretao temu o ovoj spravi ali kada sam procitao da je rec o pravljenju iste odlucio sam da otvorim nov topic. Ako sam trebao da se nadovezem na Pathfinderov post izvinjavam se pa nek' me moderator "nakalemi" tamo.

Mene zanimaju iskustva iz prvog lica i odabir modela i proizvodjaca...ja sam se nesto nosio (a i dalje se nosim :-) ) mislju da to pazarim pa me u to ime zanimaju preporuke kog proizvodjaca i koji model odabrati. Ja sam posle pretrage po netu ocenio da ovo izgleda pristojno i to bas ovaj model koji je ujedno i Bivi satorce kad nemas dva drveta.

http://www.ddhammocks.com/product/travel-hammock

Za kraj...pa kakav je osecaj spavati u tome? Da li je udobno? Da li neko koristi ovo pa da moze da kaze iz prve ruke...?

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Lezaljka/Ljuljaska/Hammock

Postod druid » Pon Sep 26, 2011 8:15 pm

Ja probao slično tome- malo mi nekako nezgodno, klaustrofobično... zgodnije mi puno brodska ležaljka + vreća za spavanje unutra, veća komocija. Možda je i subjektivan osećaj, 'de znam...

Kodžo

Postod Kodžo » Pon Sep 26, 2011 9:03 pm

Ja sam probao nešto na ovu foru, ali samo probao i odustao od ovog koncepta zato što meni lično nikako ne odgovara. Sad ovo je vrlo subjektivno zato što ja spavam isključivo okrenut na stomak i na ovakve stvarčice nikako ne mogu da se naviknem. Takođe se osećam malo skučeno... ali opet ne znaš dok ne probaš mnogima ovo odgovara. Improvizuj nešto pa vidi da li ti koncept generalno odgovara ili ne.

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Pon Sep 26, 2011 9:24 pm

JBG, moracu da vidim nesto da isprobam onako po stap i kanap varijanti. Ova DD moze da se otvori pa da ne budes kao neka larva zatvoren pa tu nema onda tog klaustrofobicnog efekta. Sto se polozaja tice ja spavam svakako tako da bi se verujem "napasovao" u ovu futrolu. Ima li neko nekog proizvodjaca da preporuci, a i kakav je ovaj DD? Vidim hvale ih na sve strane pa k'o velim verovatno su valjani.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pon Sep 26, 2011 11:03 pm

Meni se cini da je hammock sezonsko resenje i to u gustim sumama i pri relativno "komfornim" temperaturama. Ukoliko je uz njega potrebno nositi zastitnu ceradu zbog padavina ili sunca, vrecu sa podlogom, duze konopce i/ili stapove ne vidim smisao niti prednost takvog koncepta u odnosu na mini sator ili bivi bag (moguce je naci verzije teske svega 1 kg) u kojima je moguce osim sebe zastiti i prtljag. Nekako sam skloniji tradicionalnim resenjima jer verujem da su izdrzala vekovnu probu i to u vremenima kada boravak u prirodi nije bio oblik zabave.
Sto se mene tice, hammock je varijanta za bastensku lezaljku. Valja znati princip da bi se moglo improvizovati u slucaju nuzde ali me ne privlaci spavanje u "banana" polozaju.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pon Sep 26, 2011 11:18 pm

Ja ih imam oko 6 komada... :dance:
Ali u kolima, koferu od motorcikla, u rancu sa potrepštinama za roštilj i kazanče takođe stoji par komada (zbog dece)...
1-2 komada stoje u rezervi :D

Ali ih nikad nisam nosio na neko ozbiljnije logorovanje.
Odisey mi je svedok da sam na skupu kod Druida (usled gužve u kolibi i sitjanih slavuja ispred) izvukao jednu mrežu iz motora sa namerom da zaspim malo podalje. No nikako nisam uspeo da na tu ležaljku upakujem vreću za spavanje i normalno legnem bez straha da ću u snu zviznuti o ledinu.
Hoću da kažem da je stvar OK jer zauzima malo mesta i super se u tome izvaliti i malo odmoriti, pa čak u ozbiljnoj nuždi i prespavati, ali nikada ne bih planirao neki višednevni bivak sa tom stvarčicom.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Sep 26, 2011 11:44 pm

Onda izvolite procunjati ovde malko, pošto se neke predrasude šire ovdene, greota..
http://www.tothewoods.net/HomemadeHammock.html
Hammock je npr nezamenjiv na neravnom terenu, što bi vam mogao posvedočiti naš drugar Odisej, koji je spavao na zemlji sa uključenim GPS-om :)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Sep 27, 2011 12:01 am

Ne sumnjam da je koncept upotrebljiv. Obzirom da mi se vise nego jednom desilo da prespavam u sumi, po kisi, naslonjen ledjima uz drvo i pokriven satorskim krilom cenim bilo kakav komfor. Upravo zato, mislim da hammock ima prednost na mocvarnom terenu ili u sumi. Sto se male mase tice, ako je uz hammock ili bivi potrebna vreca, ja bih izabrao bivi. Desavalo mi se da spavam na neravnom tlu, ali - spavao sam. Mislim da pronalazak podesnog mesta za hammock takodje traje. Mozda krace nego pronalazak udobne pozicije za lezanje ali ja do sada nisam imao ozbiljan problem te vrste. Ne zelim da odgovorim nikoga od lezaljke/visaljke, samo sam naveo svoja razmisljanja :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Sep 27, 2011 12:15 am

Ma druže ne treba nikoga da odgovaraš od kupovine... Ćak ćeš i sam kupiti jedan:D
Našao sam ih za nekoliko stotina dinara, a reći ću gde kad ih bude stalno bilo na stanju :dance:

Kodžo

Postod Kodžo » Uto Sep 27, 2011 6:48 am

Ovo je jako interesantno rešenje.

Slika

Ako sam ja uspeo dobro da vidim vreća ide preko ležaljke što je po mom mišljenju dobro zato što vreću ne sabijate ispod sebe već ostaje rastrešena i samim tim je bolji izolator.

P.S. Sad videh da tako i piše :doh: :mrgreen: :mrgreen:

Povratak na “Bivak”