Swiss army knife - nož ili gadžet

Moderator: benz

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Swiss army knife - nož ili gadžet

Postod Knife » Sub Okt 23, 2010 8:56 pm

U ovoj temi možete komentarisati vaše Swiss noževe vaše utiske, dobra ili loša iskustva
Da li vam više odgovara Victorinox ili Wenger

Ja sam jako zadovoljan svojim Victorinox Foresterom nosim ga od Decembra 2002 a pre par meseci sam ga konveksirao i još sam zadovoljniji
Po specifikaciji njegovo sečivo bi trebalo da je kaljeno na 56 HRC dok su ostali alati kaljeni na 53 HRC

Kratak istorijat:

Prvi švajcarac je napravljen još 1890 godine, napravio ga je Karl Elsener koji je inače proizvodio alate. Napravljen je za švajcarsku vojsku a prvi modeli izrađivani su u Solingenu. 1891 prelazi u švajcarsku gde počinje razvoj novih modela. Firma dobija ime 1909 "Victoria" po Karlovoj majci. Počevši da koristi INOX čelik za iradu noževa 1921 on firmu prekrštava u "Victorinox", kako se i danas zove. Opredeljenje za ovaj čelik kako navode je zato što se lako oštri i solidan je za korišćenje.

Carbon 0.52 %, Chrome 15 %, Manganese 0.45 %, Molybdenum 0.5 %, Silicium 0.6 % Kale ga na 55-56 HRC

Druga fabrika noževa "Paul Boéchat & Cie" koja je bila u francuskom govornom područiju Švajcarske počela je 1893 prodaju sličnih noževa švajcarskoj armiji. Teodor Wenger 1898 kupje ovu firmu i ona tad dobija ime "Wenger& Co. S.A.". Da bi vlada održala konkurenciju na tržištu 1908 su ugovore podelili na pola i dozvolili da ove dve firme imaju prava originalnosti. Victorinox 2005 kupuje Wenger ali zarad korisnika rešio je da zadrži oba brenda na tržištu.

Ovo je istorijski razvoj čuvenih švajcaraca. Danas se ovi noževi proizvode u najrazličitijim kombinacijama. Postoji i klub ljubitelja ovih noževa takođe i emisije koje su se bavile ovim fenomenom. Ovim fenomenom su se bavili i pojedini psiholozi koji smatraju da ovaj nožić kod ljudi ima poseban psihološki efekat (iz emisije koja je prikazivana na RTSu pre par godina)

Ovaj beli je Wenger, crveni je dobro poznati Forester

Slika

Nosim ga kao EDC i pronosio sam ga i na velike koncerte poput Stnsa, Parpla, Belog Dugmeta itd. naravno švercovao sam ga u čizmu :D

Slika

probao sam sa njim i da odeljem nešto pa sam odrao drveni nožić za ukras doduše od lipe pritom je naoštren pre početka deljanja a na kraju i dalje seko papir na rezance bez problema

Slika

Nož nosim sa sobom jer ga volim i sa njime sve radim otvaram čokoladice seckam sve i svašta a kad neko kaže to može i da se iskida rukama ili zubima ja kažem da je čovek još u kamenom dobu pre 2,5 miliona godina počeo da koristi nož i da evolucija i dalje traje

Doduše ne volim prevelike kombinacije kojima su skloni majstori u Swiss fabrikama to mi već gubi smisao za nošenje
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
vlada035
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 7:53 pm

Re: Swiss army- nož ili gadžet

Postod vlada035 » Sub Okt 23, 2010 9:30 pm

Ja obozavam svajcarce, i imam ih bas dosta-2 Wengera, 16 Victorinoxa i 2 Swiss kartice.
Bas danas sam konacno nasao i narucio iz UK Victorinox Cadet Alox Green-zeleni aloksirani, jos da nadjem crveni ...

Kodžo

Postod Kodžo » Sub Okt 23, 2010 10:25 pm

Ja imam tri švajcarca. Atlas sa dugo nosio kao E.D.C. i mislim da je apsolutno fantastična sprava i prosečan nož. Kod sečiva mi smeta to što ne može da se otvori jednom rukom i to što je prilično tanko. Farmer ima dosta robusnije sečivo i bez obzira na veličinu je izuzetno sposoban nož. Inače na duži put ne idem bez Atlasa zato što ima dosta alata takao da ni jedna situacija ne može da me iznenadi :D
Slika

Slika

i climber koji sam nabavio po jako povoljnoj ceni :D (inače u pravu ste ovom forumu hitno treba još smajlića)

Korisnikov avatar
Knife

Postod Knife » Ned Okt 24, 2010 1:01 pm

Korisnikov avatar
EDCgear
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 9:06 am

Postod EDCgear » Pet Okt 29, 2010 10:16 pm

Mislim da Vic nije ni nož ni gadžet, on je jednostavno alatka koja vrlo brzo postaje nezamenjiv deo vašeg dnevnog inventara... Jednostavno SAK je osmišljen kao višenamenski alat koji bi trebalo da olakša mnoge svakodnevne situacije u kojima se nalazimo. Dugi niz godina koliko se proizvodi, ogroman spektar modela, razni materijali, milioni prodatih primeraka, zemlja porekla... Sve ovo je od SAK-a načinilo ono što je on danas... Privezak za ključeve, pomoćni nožić sa alatom, nešto čime ćete ljuštiti pomorandže, gadget, skautski pomoćnik, multitool, statusni simbol.... I još mnogo toga, a i sve od navedenog...

Jednostavno rečeno, dok god ga nemate ne možete smisliti i jedan razlog da ga nabavite, a kada to uradite, prosto vam nije jasno kako ste živeli bez njega...

Moj SwissChamp

Slika

Slika
Rule #9: Never go anywhere without a knife.
http://svakodnevnesitnice.blogspot.com/
http://www.youtube.com/user/edcgear1?feature=mhee
Molon labe...

Korisnikov avatar
vlada035

Postod vlada035 » Uto Nov 02, 2010 4:26 pm

Stigao danas, bas sam se namucio da nadjem ovaj model-Vic Alox Cadet Green:

Slika

Slika

E sad jos da nadjem jedan crvene boje...

Korisnikov avatar
Knife

Postod Knife » Uto Nov 02, 2010 5:24 pm

Samo da znaš da sam ljubomoran :)

U zdravlje da se služiš sa njim

Korisnikov avatar
vlada035

Postod vlada035 » Uto Nov 02, 2010 6:17 pm

Hvala, ovaj noz nece da se koristi, ima samo da stoji u mojoj kolekciji, imam dovoljno obicnih Victorinoxa za edc.
Stvarno su im prelepi ovi obojeni Alox modeli, sad pokusavam da nadjem crveni Cadet, a posle mi je u planu crni.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Uto Nov 02, 2010 8:54 pm

Jako lepo! Da li se pravi zeleni "Farmer"? Imam jedan stari, crvene boje a pocetkom godine nabavio sam i srebrni. Zeleni bi mi bas bio "u fazonu".

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Sre Nov 03, 2010 10:28 am

Za mene je SAK gadget.

Kako je to Kodzo jednom prilikom rekao, na Svajcarcima je najlosija stvar upravo ono sto ih cini nozem - secivo. Kako se slazem sa takvim stavom, poceo sam da se nosim mislju o zameni seciva na Vic Farmer-u necim kvalitetnijim.
To mi je trenutno EDC ideal ali mi samo jedna stvar nedostaje - Farmer. :D

Kad vec spomenuh Farmera iskoristicu priliku i za jedno pitanje, zna li neko od vas da li u zemlji Srbijici ima da se kupi ovaj model noza i gde?
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Povratak na “Noževi”