Kupovina luka

Moderator: druid

Gordak
Pridružio se: Pet Dec 04, 2015 12:56 pm

Kupovina luka

Postod Gordak » Pet Dec 04, 2015 1:40 pm

Pozdrav svima.

Zovem se Goran i živim u Beogradu. Kao pretpostavljam većinu ljudi ovde, lukovi me interesuju od malih nogu kad sam prve lukove pravio od sirovih grana. U međuvremenu se odraslo i ponešto naučilo. Moje amaterske pokušaje izrade lukova sam za sad sklonio u stranu. Pre neki dan sam slučajno nabasao na celu priču o domaćim lukarima, starom brdu, lukovima koji se prodaju preko fejsbuka i evo od tad grebem po internetu u potrazi za informacijama jer sam rešio da kupim luk. E tu dolazimo do činjenice da ja o lukovima, osim teorijski nemam pojma i izuzetno bih cenio savete u vezi kupovine. Pošto kupujem prvi luk, ne bih da uložim mnogo novca jer ne znam da li će me streličarstvo "držati". Znači prvi faktor - cena. Ne znam ni kako se kreću cene lukova domaćih lukara koji prave dovoljno dobre lukove koji mi neće pući u ruci, što bi pretpostavljam bilo "neprijatno" :sad-roulette:

Ukratko, molim za savete. I kontakte ako je moguće.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Kupovina luka

Postod Hobo » Pet Dec 04, 2015 2:21 pm

Gordak napisao:...Znači prvi faktor - cena...

Prvi faktor - diskrecija! Do stupanja na snagu novog Zakona o oruzju i municiji (ZOOM) luk se tretira kao "tetivno oruzje" za koje je do 01.03.2016. potrebna nabavna dozvola izdata od nadleznog organa (tj. podrucne Policijske Uprave). Aktuelno zakonsko resenje napr. ne pravi razliku po kategorijama lukova tako da mladunci koji jos nisu posli u skolu mogu biti obuhvaceni krivicnom prijavom zato sto su za krivu granu vezali lastis i igraju se poslednjeg Mohikanca... Policija je do sada uglavnom imala razumevanja (ili su jednostavno lenji) ali zasto rizikovati? Opet, kada sam izradis luk to je vec momenat koji se dovodi u vezu sa starim zanatima i sigurno je da ovde mozes kontaktirati ljude koji ti mogu pruziti dragocenu pomoc. Sad, dal' trazis moderni compound ili tradicionalni self-bow mozda bi mogao da se strpis ovih par meseci :character-blues:
Sto se cene tice, u Srbiji si u povlascenom polozaju u odnosu na ostatak sveta jer se ovde lukovi domace proizvodnje placaju vrlo skromno a kvalitet je takav da se koriste u celom svetu.

Gordak

Postod Gordak » Pet Dec 04, 2015 2:37 pm

Hvala na odgovoru, ja sam nešto uklavirio da se je novi zakon stupio na snagu jer sam video da se poprilično slobodno prodaju. Ili su se ljudi oslobodili zbog najavljanog novog zakona. Znači, da se strpim još koji mesec s kupovinom, taman da se častim za rođendan :-) U međuvremenu me možda ponovo pukne ludilo samogradnje, posebno ako nastavim da čitam o ovoj oblasti ko do sad ;-)

artmura13
Pridružio se: Pet Feb 07, 2014 4:04 pm

Postod artmura13 » Pet Dec 04, 2015 3:44 pm

POD 1 Gorane ako si pravi avanturista ono sto je nelegalono je jedino i interesantno .POD 2 ne razumem bas najbolje ovo interesent od detinjstva za lukove ali neznam koliko dugo ce me DRZATI ? MENE NE PUSTA jel sam ja u problemu!? Za savete moras da budes konkretniji primera radi koji vid stelicarstva te interesuje i koja vrsta luka?

Gordak

Postod Gordak » Pet Dec 04, 2015 4:48 pm

Aj da probam, ne baš nekim redosledom:
Svašta mene interesuje od detinjstva, ali za malo šta sam imao ili novca ili vremena ili oboje da bih sebi priuštio. Sto se tiče izrade lukova, obeshrabrio sam se posle nekoliko neslavnih pokušaja pre par godina (5 ili je već bliže 10) a kupovina luka je u najmanju ruku bila problematična, s više strana. Ne znam koliko će me držati korišćenje pravog luka jer ga nikad nisam koristio (jednom kad sam imao manje od 10 godina, to ne računam). Što se tiče tipa streličarstva, interesuje me rekreativno streličarstvo, amatersko. Što se tipa luka tiče, nemam preferencije, nisam probao nijedan. Voleo bih da posedujem po jedan dobar luk od svake vrste, ali to mi nije za sad u stvarnom planu.
Disklejmer: - prvo na listi čekanja od stvari koje treba da napravim su zvučnici, da zaokružim jednu isto jako staru priču.

artmura13
Pridružio se: Pet Feb 07, 2014 4:04 pm

Postod artmura13 » Pet Dec 04, 2015 7:02 pm

razumem tvoju golgotu jer smo SVI prosli kroz slicnu proceduru ali VOLJA I ISTRAJNOST su lek za sve probleme koji tebe muce ne NOVAC.posto si vec iz bg raspitaj se za neki strelicarski klub osnova za sve vidove stelicarstva je slicna a i moci ces na licu mesta da probas i vidis sta te najvise interesuje.PRAVLJENJE luka je visa matematika za mnoge i posebna disciplina koja zahteva mnogo predznanja.

Gordak

Postod Gordak » Sub Dec 05, 2015 3:04 pm

Bojim se da se ne razumemo u potpunosti. Ja nisam ovome posvećen godinama, nemam strast prema streličarstvu. Ja bih da se oprobam u istom. Na neki moj način,da uzmem luk i strele i da odem da se prošetam po šumama i livadama. Meni novac ne muči, što ne znači da sam voljan da ga rasipam. Svakako ću otićiprvo do nekog kluba da se upoznam sa osnovama, da ne prosviram sam sebi ruku :-)

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Sub Dec 05, 2015 8:49 pm

Gordak napisao: Na neki moj način,da uzmem luk i strele i da odem da se prošetam po šumama i livadama.

Ja bih se takođe raspitao za taj način šetanja luka i strijela po šumama?
Ako se zakonski luk smatra kao tetivno oružje,mislim da nije baš pametno da se nosi okolo.

Gordak

Postod Gordak » Sub Dec 05, 2015 8:56 pm

To naravno nakon usvajanja novog zakona, za koji sam već pomenuo da sam mislio da je već na snazi. Znam da nije. Svakako ću sa nabavkom i slobodnom rekreacijom sačekati do stupanja na snagu novog zakona.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Dec 05, 2015 9:57 pm

To nece moci ni posle usvajanja novog zakona. Luk je i dalje oruzje, samo u kategoriji za koju nece morati da se ima dozvola, niti da se prijavljuje policiji. Mesta i nacini koriscenja oruzja su definisani u zakonu, a rekreativno setanje po prirodi se u njemu ne pominje. Proci ces potpuno jednako kao i bilo ko ko nosi lovacku pusku po prirodi van lovne sezone, i dobrog razloga. A to zna da napravi prilicno problema.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Povratak na “Streličarstvo”