Kupovina luka

Moderator: druid

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Kupovina luka

Postod BR_ » Sub Dec 05, 2015 10:23 pm

Evo sta tacno kaze zakon o nosenju lukova

Clan 3 stavovi 15, 16, 17

15) oružje za ličnu bezbednost jesu, od vatrenog oružja, pištolji i revolveri, kao i gasni sprejevi i uređa i za izazivanje elektrošokova;
16) lovačko oružje jeste dugo vatreno oružje i oružje sa tetivom ili oprugom, kojima je dozvoljen lov;
17) sportsko oružje jeste vatreno, vazdušno, hladno i oružje sa tetivom ili oprugom koje se koristi u streljačkom i drugim sportovima i borilačkim veštinama

Dakle, clan 3 novog zakona definise da je luk ili lovacko ili sportsko oruzje.

Clan 26 regulise kada i kako oruzje moze da se nosi.

Zabranjeno je nošenje oružja na javnom mestu osim u slučajevima utvrđenim ovim ili drugim zakonom.

Lovačko oružje može se nositi za vreme lova, u skladu sa propisima o lovstvu.

Sportsko oružje može se nositi u otvorenim i zatvorenim prostorima namenjenim za streljačke sportove i obuku za rukovanje oružjem.

Punoletna lica mogu nositi gasne sprejeve i uređaje za izazivanje elektrošokova .

Maloletna lica starija od 16 godina mogu nositi gasni sprej.

I to je kraj price. Posto je luk ili lovacko, ili sportsko oruzje (Zakon ne prdvidja neku trecu mogucnost) on moze da se nosi samo u lovu, pod uslovima definisanim zakonom o diljaci i lovstvu, ili na mestima koja su namenjena za bavljenje streljackim sportovima ili obukom u gadjanju. Otvorena priroda je javni prostor, i nije namenjena bavljenju streljackim sportom, osim u slucaju kada neki klub organizuje takmicenje ili obuku, i snosi odgovornost za obezbedjivanje tog prostora, a to prijavi MUP-u.

Kazna za nosenje luka van strelicarskog kluba je od 5000 do 150 000 dinara, i definisana je u clanu 47 zakona o oruzju i municiji, u stavu 13.

Član 47.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj

13) fizičko lice koje sportsko oružje nosi van otvorenih i zatvorenih prostora namenjenim za streljačke sportove i obuku za rukovanje oružjem suprotno članu 26. stav 3. ovog zakona

U slucaju nosenja oruzja u lovistu, primenjuju se i clanovi krivicnog zakona koji se odnose na krivolov.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Gordak
Pridružio se: Pet Dec 04, 2015 12:56 pm

Postod Gordak » Sub Dec 05, 2015 10:44 pm

OK, da li smem da na svojoj livadi ili u svojoj šumi (veći grm) gađam lukom i strelom u metu? I kako ljudi odu na livadu podno kalemegdana i gađaju u metu? Zato što su članovi nekog kluba? Kako uopšte funkcioniše rekreativno streličarstvo?

Edit: Vidim, sve jasno. Hvala. Suštinski, za mene se ništa ne menja, ili lov, što me ne interesuje, ili neki klub, što me takođe ne interesuje. Ili potpuno ilegalno. Što me ne interesuje. Hvala. I shall meditate on that...

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Dec 05, 2015 11:09 pm

Tvoja livada nije javno mesto, pa tako na njoj mozes da gadjas lukom, vodeci racuna o bezbednosti, i tome da se sve zavrsi u tvojoj livadi.

Ta livada podno kalemegdana je dodeljena na korisecenje strelicarskom klubu koji se neces verovati zove Kalemegdan, posto je tom istom klubu oduzet teren u sancu iznad zoloskog vrta, gd se sada nalazi parking za kola. Posto je dodeljena strelicarskom klubu na koriscenje, radi se o otvorenom prostoru namenjenom za bavljenje streljackim sportovima ;) Koliko znam, kad god se gadja na tom terenu, postavi se traka koja markira levu ivicu terena, iz razloga bezbednosti, a gadja se prema kamenom zidu, koji se nalazi nekih 80 metara iza polozaja meta.

Sto se rekreativnog strelicarstva tice, ne znam na sta mislis.

Sportski strelci imaju svoju sportsku organizaciju, koja se zove Strelicarski savez Srbije, a sajt je http://www.serbianachery.org U Beogradu je aktivno ili u hibernaciji 5-6 klubova ( Srebrna Strela, Beogradski Strelicarski Klub (BSK), Elite Archery, Arena, Kosutnjak, DIf, jedan u zemunu za koji pokusavam da se setim kako se zove, Kalmegdan koji zadnjih 5 godina ima samo dva clana, i to je otprilike to). Sportskih strelicarskih klubova ima i u drugim gradiovima, u Nisu postoje 2, a ostali su u Pancevu, Jagodini, Obrenovcu, cini mi se da se jedan otvara u Krusevcu, u Novom sadu, Beceju, Subotici, itd.

Svi ovi klubovi se bave sportskim strelicarstvom, u nekoliko formata takmicenja po pravilima svetsk stelicarske organizacije. U Srbiji se takmicenja organizuju u metnom, 3d i field strelicarstvu, u okviru SSS-a.

Mozes da se javis nekom od klubova, i da dobijes obuku savremenog sportskog strelicarstva.

Ako pod rekreativnim strelicarstvom podrazumevas klasicno strelicarstvo, koriscenjem opreme koja je razlicita od takmicarske, generalno nemas mnogo srece. Ne postoji ni jedan klub, osim povremenih seminara koje organizuje Staro Brdo i vasarskih tj cirkuskih predstava koja organizuju Sviborovci, no u tom okrzenju nema mnogo onih koji se ozbiljnije bave strelicarskom tehnikom, koja je osnova pravilnog i bezbednog gadjanja, bez povreda.

Najbolji savet je da pocnes sa nekim od sportskih klubova, pa onda dalje. Kada savladas ispravnu sportsku tehniku, lako ces je prilagoditi tradicionalnom strelicarstvu. Obrnuti put je daleko mukotrpniji barem u ovoj zemlji, mada ni ovaj prvi nije bas lagan, zbog niskog kvaliteta trenera po klubovima.

Ako si iz Beograda, a zanima te da probas kako se gadja sportskim lukom, tu sam. Klub ciji sam clan organizuje sa vremena na vreme demonstracije koriscenja luka, u trajanju od jednog sata, sa koriscenjem klupske opreme. Takodje organizuje i skol strelicarstva, u kojima se uci prilicno ispravna bazna tehnika, koja te nece ometi u kasnijem razvoju, za razliku od onoga sto se uci u pojedinim klubovima.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Sub Dec 05, 2015 11:10 pm

Законски гледано,док нови закон не ступи на снагу,луком се не можеш играти ни у свом подруму уколико немаш одговарајућу дозволу за поседовање. На друго питање си сам себи дао одговор трећим питањем,а за четврто мораш сачекати да ти одговори неко упућенији.
Док сам ово писао Богдан ме претече,а боље му је да црта :mrgreen: ,ал нема везе свакако ево.

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Dec 05, 2015 11:14 pm

Sta da crtam ??

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Dec 06, 2015 2:16 am

Pa čamac valjda :D

artmura13
Pridružio se: Pet Feb 07, 2014 4:04 pm

Postod artmura13 » Ned Dec 06, 2015 4:17 pm

evo malo slika za ONE KOJI NEMAJU PROBLEMA SA LOVOM Slika Slika Slika Slika da malo vratimo temu stigao pre 24 h cist ilegalac ;)

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Dec 06, 2015 5:06 pm

Lep, nego to ne bi trebalo da bude preterano skup luk.

Po mom iskustvu, u gornjoj klasi mnogo vise luka se za iste pare dobija preko bare, a jeftini lukovi su kvalitetniji u Evopi.

Prosle nedelje sam gledao Bear Paw Navajo, sasvim lep luk pogotovu kada se uzme cena u obzir.

artmura13
Pridružio se: Pet Feb 07, 2014 4:04 pm

Postod artmura13 » Pon Dec 07, 2015 3:47 pm

BR_ napisao:Lep, nego to ne bi trebalo da bude preterano skup luk.

Po mom iskustvu, u gornjoj klasi mnogo vise luka se za iste pare dobija preko bare, a jeftini lukovi su kvalitetniji u Evopi.

Prosle nedelje sam gledao Bear Paw Navajo, sasvim lep luk pogotovu kada se uzme cena u obzir.

O parama i ukusu ne vredi raspravljati .Moj komentar o parama se odnosio na ONE BEZOBRAZNE I BEZ CILJEVA .Elem cena luka je sa dostavama malo preko 400eura ali ono sto me najvise raduje to je garancija od 30 god.koja je prenosiva .Sto se tice nekih komentara jos je rano ali na prvu zavrsnica(tj lakiranje ) nije bas na vrhunskom nivou, ali je zato rukohvat kao doradivan za moju ruku .Vreme izrade je 12 nedelja od porucivanja.Sto se tice pomenutog NAVAJ-a cena jeste ok i garancija od 3god. no letos je jedan takav primerak izdahnuo u mojim rukama samo posle 10 mes. koriscenja .Kontaktiro sam proizvodaca poslao luk i on je posle pregleda istog priznao gresku i uz razliku u ceni ja sam posle 15 nedelja ukupno postao vlasnik ovog lepotana .Nadam se da ce mo se LEPO DRUZITI za RAZLIKU od NJEGOVOG PREDHODNIKA :D

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Dec 09, 2015 7:59 pm

Meni se nikako ne svidjaju ti imbus srafovi za takedown, i uvek bih pre uzeo jednodelni luk, osim u slucaju Berovog Takdown Recurva, no to je verovatno moj licni izbor.

Za te pare tesko da ces moci da nadjes bolji luk.

Povratak na “Streličarstvo”