Srpski luk

Moderator: druid

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Srpski luk

Postod poljo » Sre Okt 10, 2018 9:56 pm

Citam mjesecima o srednjevjekovnim i tradicionalnim lukovima . Ni rijec ne pronadzoh o necem sto bi mogao biti neki nas tradicionalni luk. Nekako mi tesko povjerovati da ga mi nismo imali i da smo za pravljenje istih cekali da nam tamo neki iz aije ili mongolije dodju pa da pocnemo bas takve praviti. Pored onolike sumurine mi bas pravili od roga ili cega vec lukove. Mongole razumijem ...svega imase sem sume pa se snalazili ali za nas mi to nije logicno. Mozda grijesim . Zna li neko nesto da mi oci otvori

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Re: Srpski luk

Postod SlobaBG » Čet Okt 11, 2018 10:19 pm

Nisam bas stručan za ovu tematiku, ali čini mi se da sam negde video (moguće Facebook) da se neko društvo već bavilo sličnom temom, analizirajući valjda slike lukova sa naših fresaka iz perioda pre dolaska Turaka na ove prostore. Pa probaj uz pomoć Google i sl. da nađeš ako ti ovde već neko ne odgovori.
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Pet Okt 12, 2018 3:32 pm

SlobaBG napisao:Nisam bas stručan za ovu tematiku, ali čini mi se da sam negde video (moguće Facebook) da se neko društvo već bavilo sličnom temom, analizirajući valjda slike lukova sa naših fresaka iz perioda pre dolaska Turaka na ove prostore. Pa probaj uz pomoć Google i sl. da nađeš ako ti ovde već neko ne odgovori.

BR је писао о томе овде негде.
I'm gonna make him an offer he can't refuse

poljo

Postod poljo » Sub Okt 13, 2018 4:53 pm

I kad bi ja to ,konacno , pronasao....

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Sub Okt 13, 2018 4:54 pm

Mozda ako trazis pojam srpski a ne srbski :)

poljo

Postod poljo » Sub Okt 13, 2018 5:02 pm

Nepismen biti necu pa makar ne pronasao nista sem ono par postova o perfomansama luka gdje se spominju freske kao izvor saznanja. Nikako mi u glavu ne ide da kraj onolike sumurine da su pravili lukove od rogova

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Sub Okt 13, 2018 5:33 pm

Kad imaš lopatu, koplje, sekiru, tor... Ne treba ti luk.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Okt 14, 2018 12:00 am

poljo napisao:Nepismen biti necu pa makar ne pronasao nista ...

Nepismen jesi... samo to ne shvatas.
Ako te zanima da saznas zasto je to tako, a ne onako kako tvrde "pametnjakovici", ajmo na pp, da ne davimo narod.
Ako zelis da zivis u svom neznanju... tvoje pravo... niko ti ne brani. Samo ne naturaj to drugima.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Okt 14, 2018 9:49 am

Da se vratimo na lukove.

Ne postoje dokazi o koriscenju drvenih lukova kod Srba. Na prikazima po crkvama vidjaju se samo kompozitni lukovi, isti onakvi kakvi su se koristili u Vizantiji, sto je i logicno, sa obzirom na uticaj i polozaj Vizantije u odnosu na Srbiju.

Postoji teorija da se drveni lukovi nisu sluikaliu po freskama, posto su bili jeftiniji, i manje cenjeni, a cilj je bio da se prikaze drzava i narod u punom sjaju. No opet, cak i kod prikaza gde bi trebalo da se pojave siromasni, drvenih lukova nema,. kao sto ih nema u slicnim prikazima u okruzenju. Drvenih lukova nema ni u zapisima, ni u trgovackim knjigama iz Dubrovnika.

Arheoloskih dokaza o postojanju drvenih lukova nema, a i u svetu su oni retki, osim nokova, posto drvo brzo propada. Kod nas, gde god se nadje puno ostatyaka styrelicartske opreme, nalaze se pojedini fragmenti roznatih delova lukova (koji se cesto ne identifikuju kao takvi)

Ko god pricao o tome da zna kako izgleda Srpski drveni luk, jednostavno izmislja. Cak i da su se drveni lukovi koristili, o obliku moze samo da se nagadja, pa je moja pretpostavka jednako dobra kao Boletova, ili Perina, Mikina. Jedini tradicionalni tip luka za koji imamo jasne dokaze ke kompozitni luk. I tu je kraj.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Sub Okt 20, 2018 2:33 pm

Inece, gedajuci te nase stare freske... Sticem utisak da su nam preci bili vanzemaljci. Pa se namece zakljucak da su nasi stari koristili lajtsabere i laserske strele :D

Povratak na “Streličarstvo”