Izrazi u tradicionalnom streličarstvu

Moderator: druid

tony
Pridružio se: Sub Jan 14, 2012 9:56 am

Re: Izrazi u tradicionalnom streličarstvu

Postod tony » Sub Jan 14, 2012 10:12 am

Da li bi neko znao da definise izraze za lukove kao sto su: boardbow, flatbow, warbow, stickbow, shortbow itd.?

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sub Jan 14, 2012 12:33 pm

boardbow - Luk napravljen od drveta prethodno isecenog u daske. NIje nimalo manje tradicionalan od klasicnih lukova, sim st je u danasnje vreme daleko lakse naci dasku nego obriti i iscepati stablo drveta.

flatbow - Najbolji prevod kod nas bi bio pljosnati luk, tj luk ciji kraci imaju znatno vecu sitinu nego debljinu kraka.
warbow - Ratni luk. Luk koji ima snagu preko 100 funti.
stickbow - Luk najprostijeg oblika, koji podseca na stap.
shortbow - Luk koji ima kratku duzinu za nateg.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Mar 22, 2012 11:24 pm

Strele se ne ISPALJUJU, a iz luka se ne PUCA, ma kako drugačije govorili kod nas :-/
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Čet Mar 22, 2012 11:42 pm

Lansiraju? :)
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Mar 22, 2012 11:51 pm

Izbacuju. :character-oldtimer:

Astarot
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 12:24 am

Postod Astarot » Pet Mar 23, 2012 12:41 am

ma odapinju se...al ja volim da kazem da pucam, opasnije zvuci :)

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Čet Feb 28, 2013 10:04 pm

Pozdrav,evo par pitanja,isčitavajući forum naišao sam na par izraza,pa da i njih ubacimo.
BR je u ''Vrste i kvalitet drveta'' spominjao Mollegabet lukove,to sam skontao da je oblik luka kao što je Nikola pravio,a spomenuo je i kombinaciju Andaman/Mollgabet lukova,pa me zanima kakvi su oni,u tom istom postu se spominje i Perry deflex?
U ''Efektima strijele na metu'' spominjete vrste strijela : medieval ; bobtail ;tapered shaft ; barreld (bar mislim da su vrste :? ) ,pa ako može neko objašnjenje kakve su to strijele?

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Feb 28, 2013 10:35 pm

Da ne bi uzimao tudje slike sa neta, progooglaj Mollgabet bows silike pa ces videti kako izgledaju. Generalno, ideja ko tih lukova je da se masa luka koja je potrebna za obezbedjivanje rada postavi tamo gde je najpotrebnija, i gde moze da ostvari optimalne uslove za savijanje, sto je uz drsku i otprilik do 1/2 do 2/3 kaka, a da ostatak kraka bude samo uska, lagana efikasna poluga koja se uopste ili minimalno savija. To je donekle mehanika turskog luka ali primenjena na drveni, monolitni luk.

Perry deflex je prednaprezanje krakova luka, koji se prave iz vise slojeva, tako da ukupan luk radi kao vise lukova koji pomazu jedan drugom. Kod svakog luka, ledja su opterecena na istezanje, stomak na sabijanje. Kada preko njega zalepis jos jedan luk njegov stomak ce lzati na ledjima prvog. POsto su zalepljeni jedan za drugi, sabijanje u stomaku ce se suprotstaviti istezanju ledja prvog luka. Sam spoj ce biti opterecen na smicanje. Posto se u ovom slucaju radi o dva ili tri cetiri luka jedan na drugom, svaki od njih ce biti zaduzen za samo deo opterecenja, i samim tim jako tanak, pa je moguce celu masu lukova pre lepljenja saviti u suprotnu stranu bez opasnosti od pucanja. Krajnji rezultat je luk koji je efikasniji za nekoliko procenata u vracanju energije, ili za istu nergiju strele vuces slabiji luk.

Kada se Perry deflex spoji sa Mollgabetom, dobija se jos koji procenat efikasnosti. IZgleda besmisleno juriti 1-2% razlike, medjutim u tradicionalnom strelicarstvu to nije tako. Samo 2-3% znace i nekoliko fnti slabiji luk za isti efekat, a to je velika prednost.

Dalje usavsavanje takvog tradicionalnog luka je varijanta u kojoj bi poluge na krajevima kraka dobile elipsasti oblik, sa promenjivim krakom poluge tokom povlacenja luka. Praktican rezultat bi bila kriva sila/Nateg koja je bliza savremenim recurve ili compaund lukovima nego tradicionalnim.. No postoje i drugi sistemi za slicno povecanje efikasnosti, koji su provereni kroz istoriju.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Čet Feb 28, 2013 11:22 pm

Perry-reflex ili deflex..?

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Čet Feb 28, 2013 11:50 pm

Druid - Pisalo je ''Perry deflex'' čak sam ga prekopirao da ne bih pogrešno napisao.
BR - Hvala na opširnom i brzom odgovoru i objašnjenju.
Imam pitanje za obojicu,samo ne znam dal mu je ovde mjesto,skrećem sa teme,sad me je zainteresovao ''Perry deflex'' mada još nisam pokušao napraviti ni jedan luk,još sam u fazi prikupljanja drveta i sušenja,al me zanima dal bi luk mogao da se radi,kada bi se 2-3 vrste drveta zalijepile tako da na ledja dodje drvo koje dobro podnosi tenziono opterećenje,a na stomak kompresiono i možda još jedan sloj izmedju ili se ovakvi lukovi rade od istog drveta samo sa ciljem da se dobije prenaprezanje drveta.
Radim u stolarskoj radionici,imamo prese za lijepljenje,tako da bi se to moglo kvalitetno uraditi.

Povratak na “Streličarstvo”