Izrazi u tradicionalnom streličarstvu

Moderator: druid

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Izrazi u tradicionalnom streličarstvu

Postod BR_ » Pet Mar 01, 2013 8:26 am

Perry Reflex.. Definitivno sam spavao kada sam pisao..

Moj savet ti je da zaboravis bilo kakve kompikacije na prvom luku. Napravi ga onako kako se luk pravi hiljadama godina. Napravi tako i drugi, treci, pa kada naucis kako se luk ispravno tileruje, stknes malo iskustva kako luk radi, onda mozes da se igras.

Najveci problem pocetnika je sto vrlo cesto pucnu sa vrlo ambicioznim projektima, koji zahtevaju puno iskustva i doterivanja, pa budu razocarani rezultatima, i time sto su napravili los luk. I nikada ne predju preko tog ogranicenja.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Pet Mar 01, 2013 8:03 pm

Hvala na savjetu,to sam pitao čisto informativno,zanimalo me je dal može tako da se radi.
Naučio sam sve raditi postepeno,pa ću tako probati i sa lukom,da ne gnjavim više ovu temu,javim se kad mi zatreba pomoć.

JOCCCA
Pridružio se: Ned Maj 24, 2015 1:50 am

Postod JOCCCA » Čet Avg 04, 2016 12:17 pm

Kod nas ne postoji problem samo u strelicarstvu vezi termina koji se zadrzavaju na strqnim jezicima.Problem je i u dosta drugih sportova,dizajnu,...
Jacina,snaga,duhovni ali svaki drugi nivo jednog naroda se u tome bas vidi jer termine treba prilagodjavati sebi.Nije nuzno prevoditi ih bukvalno.Niposto ne tteba izmisljati domace termine na silu kao sto su neke drzave radile pa to izgleda i zvuci smesno.Nas jezik je izrazajnini od engleskog na primer.Razlog kod nas je dosta reci samostalno a ne dve proste spojene reci koje znace nesto pa stranci u prevodu ne vid jasno definisan pojam.Nadam se da ce i ovde vremenom doci neki stameniji koji ce teziti da sto manje koriste strane termine.I libre i inch-i nisu potrebni osim akk se kkriste na stranom trzistu ili takmicenjima gde dominiraju strani izrazi.Siguran sam da ce se deo ljudi sloziti ali i da ima ratobornih copy-paste (eto stranog termina) likova.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Čet Avg 04, 2016 11:29 pm

A nije lose ni dodati po koji razmak iza tacke :) cisto da bi mogao da se cita, taj nas jaki, lepi, izrazajni itd jezik :)

Nas jezik je koliko se god nama svidjao, posto je jelte nas, jako siromasan. Jednostavno imamo premalo reci.
Pogotovu u tehnickom domenu (mada ni u ostalom nismo mnogo bolji). Probaj da prevedes bilo koje tehnicko uputstvo, recimo za neki alat pa ces videti.
Pusti bajke koje ti plasiraju politicari i polupoliiticari koji se prodaju za "naucnike".

A ako je neka mera uobicajena u nekoj oblasti, bio to inc ili santimetar, lakat, pedalj, svetlosna godina... ne vidim zasto ponovo otkrivati tocak i terati inat.

Svi avioni ovog sveta lete na visini izrazenoj u stopama, sve distance se racunaju u miljama, brzina u cvorovima... i nista im ne smeta.

Usput, inc, stopa itd su mnogo prirodnije mere od metra, kao i podele na 12 nego one na 10.
To ne znaci da su svuda zgodnije, ali u obicnom zivotu, inc sa svojim podelama na razlomke je mnogo laksi za upotrebu. Naravno ne nama koji smo odrazli na decimalnom sistemu, metru i milimetru.
Brdo toga je ustvari i dalje u colovnim merama, samo prepevano na metricki sistem. Sta mislis, zasto je univer debljine 19mm (3/4") Zasto je daska debela 25mm (1"), zasto je fosna 5cm (2"), zasto dasku zovemo colovacom?
Uostalom, tvoj pradeda je najverovatnije koristio upravo palac i stopu, a ne metar, posto je on uveden "silom" kao deo Napoleonove ekonomske blokade Engleske.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Čet Avg 04, 2016 11:42 pm

Zato sto je to postao STANDARD zahvaljujuci siroj upotrebi od strane onih koji su definisali pravila na globalnom nivou, a ne zbog toga sto je "prirodnije". BTW, osim SAD, jos samo Mjanmar (iliti Burma po imperijanom izrazavanju) danas koriste taj "imperijalni" sistem kao sluzbeni. Za par decenija to ce biti proslost kao sto se kalibar artiljerijskog orudja ranije racunao tezinski (otuda i pojam - od pitanja "Qua libra" tj. koliko libri).
Tzv. "prirodne" mere tipa palca, stope, tovara, cvora itd. su primerene tamo gde moze da prodje "odokativni" pristup. Cim su odredjene discipline tehnicki usavrsene prelazi se na egzaktnije sisteme merenja. Ali odosmo daleko. Najvaznije je da se razumemo. Da li je bogatiji nemacki u kome postoji desetine vrsta "cangi" ili eskimski u kome postoji vise od dvadeset izraza za sneg? Ne znam. Do pojave "nemackog inzenjeringa" srpskom jeziku i izrazajnosti divio se i Gete,mnogo pre danasnjih kratkorocnih politickih uposlenika. Ali, svakom svoje...

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Pon Jun 26, 2017 8:47 pm

Vec par dana ubih se pokusavajuci da se setim kako se po naski kaze sinew, to jest zivotinjaska tetiva koja ide recimo na ledja luka.

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Uto Jun 27, 2017 10:08 am

Жила?! :D :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Uto Jun 27, 2017 10:30 am

Ne... mislim bas u "preradjenom" obliku, to jest u razdvojenim vlaknima, kada se koristi da ojaca nesto, kvasi, lepi tutkalom ...

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Jun 27, 2017 10:44 am

Hmmm, žila? :mrgreen:
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Uto Jun 27, 2017 10:50 am

Veza, vlakno, zila...
Rjecnik veli da se "sinew" odnosi i na tetive, ali i na ligamente... onako djuture.

Povratak na “Streličarstvo”