Sečenje i sušenje drveta

Moderator: druid

uncle_bob
Pridružio se: Sub Avg 19, 2017 10:27 pm

Re: Sečenje i sušenje drveta

Postod uncle_bob » Pet Avg 25, 2017 10:56 pm

Ma kad imaš talpu 30x 8 cm možeš da biraš kako da je izdelješ, nije problem kako je strugana. Veći je problem kad istešem takav komad drveta koji ima značajnu vrednost, da li ima materijala da od njega bude dobar luk. Imam recimo par dasaka koje zahvataju samu sredinu drveta, a široke su 8 cm. Nažalost ivice daske nisu prave, odnosno trupac nije bio prav , pa ako ispratim godove luk će imati čudan oblik.
Ima li ta ˝biblija˝ prevedena na naški, sa engleskim se snalazim ali ne baš najbolje?
Danas sam pronašao nekoliko suvih bagremova pa verovatno imam materijal za akciju. Sutra palim motorku! :violence-chainsaw:

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Avg 27, 2017 1:25 am

Nema prevedeno.

uncle_bob

Postod uncle_bob » Ned Avg 27, 2017 12:34 pm

Pronašao sam sva 4 dela ˝biblije˝, ali će mi trebati godinu dana da izučim gradivo. JBG na selu živim, nemam baš mnogo vremena za uživanje u knjigama. Uglavnom, na brzaka sam prelistao i tamo je stvarno mnogo toga korisnog i definitivno ko želi da se ozbiljno bavi lukom mora ono da zna.

jaws
Pridružio se: Pet Okt 14, 2016 10:07 pm

Postod jaws » Ned Avg 27, 2017 3:17 pm

Jesi li pronašao legalno ili ilegalno??!

uncle_bob

Postod uncle_bob » Ned Avg 27, 2017 9:54 pm

Legalno skinuo torrentom. Ha! Našao sam neki program ˝Calibre ˝da ga prebacim u PDF pošto je u nekom levom formatu. Oko 100 mb zauzima, ne znam da li je pametno da ga ja nešto kačim ovde u biblioteku.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pon Avg 28, 2017 1:46 pm

Slikaj ti nama te svoje projekte pa da vidimo, teško čiča vizualizuje u ovim godinama, nisu one godine kad prelistam "Strast" i sećam se svega 6 meseci kasnije.
What is steel compared to the hand that wields it?

uncle_bob

Postod uncle_bob » Pon Avg 28, 2017 8:03 pm

Slika

Slika
Ovo jeprvo što sam napravio ćerkici posle gledanja ˝Hrabre Meride˝(naravno). Slikano danas. Zanimljivo je koliko se promenila sila zatezanja, i tiler je dosta drugačiji posle godinu dana i prilično korištenja.

Slika

Slika

Ovo je drugi, bagremov, poklonjen za rođendan pa ne mogu da ga slikam nategnutog, jbg tad nisam znao da je to najvažnije.

Slika

Slika
Ovaj poslednji koji sam nažalost slomio cenim da je imao potencijal mada je očigledno napravljena gomila grešaka. Inače su pukla oba kraka istovremeno, imao je dobar tiler ali nedorađen, trebalo ga je stanjiti i oslabiti duplo.

Korisnikov avatar
mr.no
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:19 pm

Postod mr.no » Sre Avg 30, 2017 5:50 pm

Kraci ti ne rade celom dužinom već samo na jednom mestu na ovom ćerkinom.Ako su i druga dva bila tilerovana slično nije čudo što su pukli.Sila treba da deluje po celom kraku.

uncle_bob

Postod uncle_bob » Sre Avg 30, 2017 9:39 pm

Svestan sam da je taj (moj prvi luk) sada loše podešen. Ima čvoru na sredini jednog kraka i to nije mnogo smetalo kad je bio napravljen, vrhovi su mnogo više radili. Sada sredina krakova najviše radi i luk je dobio set u predelu čvore. U međuvremenu je za godinu dana korišćen poprilično i spram dužine luka nateg je mašala veliki. Svakome bih preporučio dud za luk, neverovatno je drvo i estetski i što se tiče osobina. Drugi luk neće nikad pući, to garantujem a ovaj slomljeni je gruba greška zbog neiskustva. U svakom slučaju idemo dalje! (srljamo u nove radne pobede)

Povratak na “Streličarstvo”