Savijanje drveta (toplo i hladno)

Moderator: druid

duka
Pridružio se: Sre Apr 19, 2017 8:56 am

Re: Savijanje drveta (toplo i hladno)

Postod duka » Sre Apr 19, 2017 9:22 am

Poštovanje, kao što vidite nov sam član i ovo je moj prvi post. Neću se posebno predstavljati već uskačem odmah u diskusiju, pa ćemo se vremenom već upoznati..

Da u ovom prvom postu ne dužim previše, osvrnuo bih se na Druidovu ideju da savija drvo oko različitih prečnika u svrhu eksperimentisanja...

Moj savet ti je da ne koristiš nikakvu jajastu formu već da savijaš oko kruga (kružnog luka) jer tako znaš prečnik oko kog si savijao. Jaje ima različite prečnike (ili preciznije poluprečnike) krivine u različitim tačkama pa ti je eksperiment u startu neizvesan... Najjednostavnije je da se uzme letvica četvrtastog preseka (bolje tanja recimo 1x1 cm ili tanje...) i da uzmeš neku ploču (šper ili nešto drugo) i pokucaš eksere koji će pratiti kružnicu... Napraviš nekoliko takvih kružnica, različitih prečnika i onda savijaš letvu dok ne ustanoviš kada letva počinje da se plastično deformiše (to je jedna karakteristična veličina) i sledeće ako nastaviš savijanje preko određene mere nastupa lom.

Taj odnos poluprečnika krivine savijanja i debljine se može i teoretski odrediti (bar okvirno) ali o tome kasnije...

Povratak na “Streličarstvo”