Izrada selfbow-a, tj. luka od jednog komada drveta

Moderator: druid

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Izrada selfbow-a, tj. luka od jednog komada drveta

Postod druid » Uto Jun 14, 2011 2:46 pm

Pošto je tema više nego opširna slobodan sam da iskopiram neke svoje postove sa drugih mesta...

Prva stvar oko izrade, koja je bitna- luk moze da se napravi od svakog drveta, bitno je samo da se dizajn prilagodi datoj vrsti drveta duzinom, sirinom i ostalim karakteristikama. Ne moze svako drvo da iznedri dobar luk ali moze neki solidan, pristojan (ne prespor ili preslab).
Druga jako bitna stvar je vlaga drveta. Drvo mora da bude suvo, za nase uslove je to oko 10% vlage drveta, taman, Ispod toga postaje lomljivo, preko toga dolazi do prevelikog zamora materijala i luk bude lenj, malo efikasan. Vlaga drveta za lukove moze da se odredi vlagomerom za drvo ili preko tabele.
Potrebno je znati neke osnovne smernice pri izradi lukova od kojih je, po meni i mnogima, najbitnija: Zagibaj komad, tamo gde se giba ne skidaj drvo, gde je krut tu skidaj dok ne pocne svuda da giba jednako. Onda dalje skidaj ravnomerno i prati. To gibanje se radi na tileru (nemam adekvatnu rec na srpskom a i tu mi je fond reci prilicno mali), konstrukciji gde luk stoji okacen o kuku recimo, tetiva stoji sa donje strane i nju natezemo sistem kotura ili sopstvenom tezinom, sve vreme prateci gibanje pri odredjenoj sili koju ne menjamo dok vucemo.
Izrada luka je jako prosta i jako komplikovana u isto vreme. Niz naizgled besmisleno lakih operacija od kojih je svaka sa svakom tesno vezana i greska u jednoj pomera sve. Nije tesko napraviti drveni luk. Tesko je napraviti DOBAR drveni luk. Pod terminom "dobar" se u tradicionalnom strelicarstvu podrazumeva sledece:
- da je luk BEZBEDAN!!! Znaci da su mu minimalizovane sanse da u rukama strelca pukne i eventualno povredi istog. To se postize maksimalnom paznjom pri izradi, ne ide se do krajnjih granica datog komada drveta, izradjenim lukom se rukuje po pravilima, ne nateze se vise od planiranog, ne okida bez strele itd.
- da luk nije prespor, onda mu je strela spora i slabije penetrira. Moze da bude spor iz vise razloga: prevelika masa samog luka, adekvatna masa ali lose rasporedjenima po krajevima krakova pa ih cini tezim, zamor materijala iz vise faktora (vlaga, los tiler, pogresan dizajn, prekratak luk)...
- da luk bude trajan, tj. da je tako dizajniran da moze da ispaljuje stotine hiljada strela. Uz pravilno rukovanje i odrzavanje vek trajanja mu je jaaaako dug.
- da bude udoban za rukovanje, ne udara po podlaktici, nema handshock itd.
- da je adekvatno finisiran da ne bi reagovao na spoljne uslove. Ovo podrazumeva zamascivanje i voskiranje luka uglavnom, da bi mu se vlaga odrzala na optimumu.
Sam izgled luka se razlikuje od delova sveta odakle potice: engleski dugi lukovi su dugi i preko 2 metra, namenjeni da ispaljuju teske strele u oklopnike i tu su nenadmasni. Juznoamericki dugi lukovi su uzani, lagani i daju vrhunsku preciznost u lovu od koga njihovi vlasnici zive. Indijanska plemena americkog kontinenta su zavisno od terena imali kratke ili duze lukove zavisi da li love po zbunju i shikarama ili po cistini. Neki moderniji dizajni drvenih lukova daleko nadmasuju po performansama ove legendarne modele ali to je rezultat ogromnog truda i istrazivanja. Nijedan luk ne sadrzi u sebi sve optimalne krakteristike, kao sto ne postoji auto koji je jeftin, brz, malo trosi, udoban...
Nadam se da sam bar malo priblizio taj uvodni deo oko izrade lukova, a da nisam preterao i smorio.

Grobo
Pridružio se: Pon Dec 13, 2010 7:53 pm

Re: Izrada selfbow-a, tj. luka od jednog komada drveta

Postod Grobo » Uto Jun 14, 2011 5:59 pm

koliko ti je star naj stariji luk i koliko je imal opaljenja onako otprilike, evo ja se bojim da kad napravim takav luk da ću se navić, da će mi bit super i onda mi se desi da godinu dana neću moć pucat i nakon godinu dana mi pukne, a bio sam konačno potrefio sve pa i izgled i naviko se na snagu i instiktivno se baš prilagodio.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Jun 14, 2011 6:33 pm

Kod drvenog luka nema nekih preteranih pravila. Prvenstveno koliko ce izdrzati zavisi od majstora, ali i od kvaliteta drveta. Ima onih koji puknu posle mesec dana, a imam jedan koji je radio 15 godina, sasvim lepo, pre nego sto je poklonjen.

No kada pukne, krenes ispocetka i napravis sledeci koji radi bolje nego stari. To je sustina cele price.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
druid
moderator

Postod druid » Uto Jun 14, 2011 6:42 pm

Najstariji luk koji imam je star godinu dana. Ima (jako gruba procena) oko 2000 ispaljenih strela. Rezultat tako malog broja hitaca je da sam ja sasvim osrednji strelac, možda čak ni to. Previše vremena provodim praveći ih, premalo gađajući njima. Stalno menjam lukove i retko kad imam vremena za "svoj" luk. Sad bi neki "majstori" rekli: "Ljudi koji prave Formule ne voze Formule" ali ja to neću da kažem, za slabo korišćenje sopstvenog oružja nema opravdanja. :D E...zato mi je i koliba umalo srušena sad na okupljanju, neko to od gore vidi sve.... ;)

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Jun 14, 2011 6:47 pm

Smanji malo snagu pa ces pucati vise :D
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
druid
moderator

Postod druid » Uto Jun 14, 2011 6:48 pm

Baš na njega sam i mislio, onaj bagrem piramidalni. :handgestures-thumbupleft: :D
O drvenim lukovima postoje razne zablude. Valjalo bi da ih odmah u startu eliminišemo.

Drvo za luk ne mora da se suši godinama (kao ni drvo bilo koje druge namene). Jednostavan test digitalnom vagom pokazuje kad komad sveže odsečenog drveta u datom okruženju prestane da gubi na težini- znači da je dostigao vlagu ravnoteže. Za naše uslove u periodu maj-septembar to bude oko 10% vlage drveta, što je skoro idealno za većinu vrsta kod nas. Komad drveta debljine 35 x 35 mm bude suv za 15-20 dana kada je vreme bez padavina, recimo.
Drveni lukovi nisu kratkog veka kao što se obično smatra. Luk sa kojim se pravilno postupa može da nadživi vlasnika uz svakodnevno redovno korišćenje. Imam par poznanika sa PaleoPlanet-a koji se bave turnirskim streličarstvom, jedan od njih svakodnevno koristi isti luk cele karijere a ima 60ak godina.
Drveni lukovi nisu slabiji od lukova od veštačkog materijala. Čak naprotiv, u najvećem broju slučajeva su jači, idu i preko 200# natega (za warbow strelce). Ako uzmemo u obzir da je luk od 70-80# dovoljno jak za svu kopnenu divljač (osim debelokožaca- slona, nosoroga) jasno je da je takva jačina luka primerena samo srednjevekovnim ratnim uslovima.
Drveni lukovi nisu sporiji (čast izuzecima) od ostalih vrsta lukova. Sa strelom iste težine dobro dizajniran drveni luk često bude brži od luka od veštačkog materijala.
Drveni lukovi nisu neprecizni. Samo nišanjenje njima zahteva veću veštinu od ostalih vrsta. Henrik Fundin, Šveđanin, već dosta godina dominira na turnirima u Švedskoj u otvorenoj konkurenciji, koristeći tisov luk i često bude prvi a uvek među prva 3 mesta zajedno sa fiberglas, rožnatim, kompaundima...
Najjednostavnije uputstvo za pravljenje lukova je: počevši od komada koji ne giba uopšte (uslovno rečeno) krećemo da skidamo drvo i pratimo: gde giba ne diramo a gde ne giba skidamo još. Deluje jako jednostavno ali je u praksi malo teže.
O dizajnu lukova: kad pomenemo luk većina ljudi zamisli luk Robina Huda, dugi, uzani luk. U principu je to luk koji je dosta zahtevan za pravljenje iako je sinonim za izgled klasičnog luka. Jedna od stvari koje najviše utiču na efikasnost lukova je zamor materijala. Pri savijanju komada drveta unutrašnji deo trpi sabijanje a spoljni deo istezanje. Pošto drvo uglavnom bolje podnosi istezanje nego sabijanje dolazimo do toga da je sabijanje drveta koje dovodi do trajnih oštećenja drvenih vlakana ograničavajući faktor. Zato je mnogo bolje praviti šire a tanje lukove kod kojih je zamor materijala manji nego uzane a deblje (longbow varijante). Retke su vrste drveta koje trpe sabijanje, tisa je klasični primer i zato je jedno od vodećih drveta u klasi longbow-a vekovima unazad.
Mnogo godina unazad je vladalo pogrešno mišljenje da samo tisa i maklura (osage orange) daju dobre lukove. U zadnjih par decenija je dokazano da i ostale vrste drveta daju isto tako dobre ili čak i bolje lukove.

Korisnikov avatar
druid
moderator

Postod druid » Pon Jun 20, 2011 8:14 pm

Danas dovrsih nesto od ranije zapocetog, poneko je i video ovaj komad u uglu terase, na skupu. Divlja tresnja, 80 (i malo vise) funti na 30" natega. Dugacka 184 cm od nock-a do nock-a, dimenzije u drsci 30 x 25 mm. Sirina na krajevima 10ak mm, drzi pola incha reflexa. Tresnja je solidna u kompresiji i zato je ovaj komad uzeo malo seta iako je bio podosta vlazan. Bojen orahovom bojom i zasticen pcelinjim voskom. Primer klasicnog, jednostavnog, dugog luka.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pon Jun 20, 2011 8:33 pm

Savršeno !!!
(ukolkio to može da bude u ovom majstorluku)

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Pon Jun 20, 2011 9:22 pm

wwwwoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooowwwwwwwwww !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kad porastem bicu Druid !
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Postod stefan » Pon Jun 20, 2011 9:41 pm

E sad je u full-u! :handgestures-thumbupleft:
Nego ne secam se da je strela(ovo je ona iz bureta u cosku jel?imala vrh,a po slici bih rekao da je neki broadhead u pitanju...daj neku sliku da ne nagadjam ;)
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Povratak na “Streličarstvo”