Tetive - materijali i izrada

Moderator: druid

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Tetive - materijali i izrada

Postod Pathfinder » Sre Jun 15, 2011 6:13 pm

Sem ako je u pitanju neki prilično dug period, bez prethodnog iskustva u upotrebi (dakle ne izrada) luk nikada ne bih uvrstio u survival oružje. U protivnom bi izrada i lov lukom trošio mnogo više kalorija pre nego bi počeo da ih vraća.
Najveći problem izrade luka na terenu od prirodnih materijala je tetiva, sem ako naravno ne posedujemo neki veštački materijal koji može da posluži.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Tetive - materijali i izrada

Postod BR_ » Sre Jun 15, 2011 7:44 pm

Sa prvom konstatcijom se apsolutno slazem..

Sto se druge tice, i ona je poprilicno tacna.. Mada tetiva lepo moze da se napravi od materijala iz prirode.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Jun 15, 2011 11:27 pm

Bravo za Temu :clap:
Koji to prirodni materijali mogu da se koriste za tetive?
I molio bih (mada će verovatno doći na red) neko pojašnjenje termina i izraza koji se koriste u tradicionalnom lukarstvu (tiler, nok i sl...)

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Jun 16, 2011 7:58 am

Sta mislis od cega su tetive pravili pre nego sto izmislise dakron?? Samo nekoh 40 000 godina.

KOd nas, tetive mogu da se prave od zivotinjskih i biljnih materijala. Od biljnih, najpre u obzir dolaze pletene tetive od vlakana sa unutrasnje strane kore drveca. Vrba, Jasen, grab,smreka bor imaju vlakna sa unutrasnje strane kore. Ovo ije peteran jaka tetiva, i zahteva ogroman trud za pravljenje, ali radi.

Prbao sam jednu od Vrbine kore, i radila je lepo.. nekih 20 strela. Sasvim dovoljno da dodjes do zivotinje.

Zivotinjske koze su sledeci materijal. Sirova koza se sece u spiralnu traku, pa uvrce i susi. Ove tetive su izdrzljive, ali je mana sto gube malo vise energije, posto se istezu. Jedino sto ne radi je zec.. Probano :D. Probao sam i luk koji je imao tetivu od koze veverice, u madjarskoj, i radio je sasvim lepo. Sa nekih 45 funti, ako se dobro secam.

Na kraju, materijal koji je vezen za sve u strelicarstvu, tetive zivotinja.. Jedini problem je sto ti treba nekoliko jelena, pa da zavrsis posao.

IZrazi..

Nock - zarez na kraju strele u koji se postavlja tetiva.

Tiler- Nacin savijanja luka. Zvuci jednostavno, ali ovo je 90% od svega sto je potrebno za rad luka.

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Čet Jun 16, 2011 9:03 am

Wolf je dodao stvar na koju sam potpuno zaboravio- možda bi valjalo da umetnemo i spisak izraza u tradicionalnom lukarstvu, prevedenih na srpski? U pravu si BR_ da je teško da se prevode i nezgodno ali bolje ikako nego nikako. Definitivno bi oni koji su manje u materiji valjalo da znaju značenje svakog izraza objašnjeno pa makar ga i dalje svi upotrebljavali na engleskom.
Kako ćemo? Da zagužvamo ovde ili otvorimo (nadam se da ne uzurpiramo sad gomilu prostora odjednom :mrgreen: ) novu temu samo za objašnjenje izraza? A ima ih podosta...
Lukovi sa životinjskim tetivama kao backingom mi nikada nisu bili extra privlačni, bez obzira na performanse. Oni koji ih koriste kažu da su jako osetljivi na povišenu vlagu (i u globalu su pravljeni u suvljim predelima). Kratki su, kraćeg natega, mogu mišI da ih oštete.. :D Mi u Srbiji stvarno imamo jako kvalitetno drvo od kojeg skoro nijedno ne iziskuje backing (i ovaj izraz moramo ljudski da objasnimo). Ja bre volim raskoš kad se potegne na 30" i ne misliš dal' si potegao na 24" ili 26" , da ne prsne... :banana-wrench:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Jun 16, 2011 9:08 am

Za terminologiju, obavezno nova tema...
Nema razloga za stiskanje :)

Astarot
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 12:24 am

Postod Astarot » Sre Sep 21, 2011 12:10 am

Pozdrav,
da li neko moze da odgovori kako izabrati debljinu tetive. Evo konkretno primer, nabavio sam dynatex od 0,24mm. I npr za luk natega 50 funti dovoljne su 4 niti posto je specifikacija za ovaj tip dynatexa 40 funti. Medjutim to mi deluje jos uvek tanko (priblizno 1mm)moze da sece prste cini mi se. Dali ima jos neki kriteijum za odabir debljine tetive osim samog opterecenja.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Sre Sep 21, 2011 7:53 am

Za šta se originalno koristi taj materijal?

Kriterijumi su istegljivost, nosivost, debljina i težina, možda nešto i zaboravljam.

Džaba ako nešto može da nosi 100kg ako se pre pucanja istegne 20%.
Džaba ako nešto nosi 100kg, ako je debelo 1cm
Džaba ako nešto nosi 100kg, ako je teško 100grama.

Tetiva od 1mm je naravno strava i užas :)
Ako je istegljivost i težina ok, možeš da upredeš dodatni materijal da tapaciraš prste i mesto za strelu i omče. Možeš i da ignorišeš overkill u nosivosti i upredeš više materijala nego što je potrebno. Ako si baš naumio da probaš taj materijal. S tim što sem sečenja prstiju, zamišljam da me tako tanak materijal zvekne u podlakticu kod otpuštanja, sigurno nije prijatno.
What is steel compared to the hand that wields it?

Astarot
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 12:24 am

Postod Astarot » Sre Sep 21, 2011 12:37 pm

To sam nasao u ribolovackim prodavnicama...ribolovci valjda to zovu kanap. Na nekom forumu a sad me ubi ako znam koji je rekose da je odlican za tetive, rekose da je bolji id Dakrona. Sad ako su rekli netacno...ko mi kriv. A koliko je uobicajena debljina tetive ako su zadovoljeni ostali uslovi? Pretpostavljam da ne treba ici ni predebelo.
Pozdrav

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Sep 22, 2011 10:18 pm

Dakron i fast flight su toliko lako dobavljivi, da je besmisleno traziti nest drugo.

St se dynatexa tice, cetiri niti nisu ni jedan mlimetar, vec o.5 mm. Kod tog materijala ne bih isa na manje od 12 niti, sa looples tetivom, ali i to je poprilicno mal0, i sve mi se cini da ce ti trebati za recimo luk od 60# recimo 20-22 niti, posto je tanji o dakrona. Druga varijanta je debeli serving, i opet nekih 12 niti, ali moras da eksperimentises..

Dakle, najpametnije je kupiti B50 ili B60 i pevas.

Povratak na “Streličarstvo”