Tetive - materijali i izrada

Moderator: druid

@MUNGOS@
Pridružio se: Čet Dec 12, 2013 7:44 am

Re: Tetive - materijali i izrada

Postod @MUNGOS@ » Pon Dec 16, 2013 10:21 pm

strelicarstvo.izvinjavam se

@MUNGOS@

Postod @MUNGOS@ » Pon Dec 16, 2013 10:39 pm

momci postoji li jos neki sajt o strelicarstvu,tjest forum o ovome,da potrazim tamo resenje mog problema.do sad je sve islo kao voda,a sad ni makac.unapred hvala

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Dec 17, 2013 8:02 am

Debljina tetive kod tebe zavisi od camova, i krive natega. Nije sve jdno da li imas tockove, sa blagim penjanjem sil, ili elipse kao sto je bitno i koliko su strme. Za tvoj luk moze da ide samo neprekidna, loop tetiva, nikako flemish, i ona mora da bude tacne duzine posto promena njene dzine menja kaakteristike krive. Generalno, debljinu tetive za compaund peporucuju prizvodjaci, na osnovu prcizne racunice opterecenja, i za jedan materijal. Posle otprilike moze da se preracuna za drugi, na osnovu ekvivalenata.

Nista nam nisi napisao o svom luku, i da li ti treba samo tetiva ili i kablovi. Tetiva i pogotovu kablovi za CU moraju da se motaju prestretched, tj prednapregniti, na sliu na kojoj ce raditi na luku, i to svaki potpuno jednako, posto njihov istezanje luk izbacuje iz tajminga.

Takve podatke ces tesko naci po forumima, posto j proracun CU posao za masince, i u svetu gotovo da nema uspesnog CU koji su napravili amateri.

MOras da nam das malo vis detalja da bi smo mogli da ti pomognemo.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

@MUNGOS@

Postod @MUNGOS@ » Uto Dec 17, 2013 9:36 pm

BR...ja ne pravim kalsican compaund,sa elipsama na kraju,iz vec pomenutih razloga,jer tu staviti tetivu,tjst isplesti je i da ona bude funkcionalna kao kod obicnog bow....to ne pije vodu,moj nazovi ogled je pokusaj da i nama smrtnicima bude omoguceno pravljenje ,,uradi sam ,, compaund bowa .najveci problem jeste naci adekvatan nacin za nateg,dobar nateg,imam par opcija,,prva jeste da ceo ram bude fiksan,bez imalo nateznih krajeva,a da na krajevima stoji opruga,koja ce raditi svoje.kapis.a drugi mi jeste inace tockovi sa blagim penjanjem sile.i da uzimam i opciju to da pokusam da svojim rukama prekopiram,izmislim elipsu koja ce sve to raditi.inace sam rukohvat je gotov,radjen je iz nazovi dasle aluminijuma dimenzija 60 duzine,4.5debljine i 10 cm sirine iz toga sam izvadio rajzer simpaticnog oblika kao kod kompozitnih lukova.tako da osim sistema natezanja i tetive,vise problema nemam,ali posto mi je znanje o lukovima jako slabo,tjest prakse nemam,znanje sam prostudirao,muci me samo tetiva,koliko treba otprilike da bude njena debljina ?

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Uto Dec 17, 2013 10:19 pm

Meni ova prica lici na jednu, koju sam sa Druidom vodio pre nekih 7-8 godina na OMF-u. On uporan kao i ti u necemu sto ne moze da radi, ja uporan u tome da ne potrosi energiju uzalud i batali celu pricu. Na kraju je poslusao, posto je napravio nesto sto je stadalo na mestu na kome sam mu rekao da ce da strada, i evo gde je sada zavrsio.

Za 23 godine koliko se igram sa lukovima, jos nisam video uspesan luk iz domace radinosti, ovde kod nas. Cak i oni koji su proizvedeni od strane vrlo ozbiljnih majstora sa iskustvom u pravljenju lukova, nikada nisu radili kako treba. A oni od onih manje ozbiljnih su bili karikatura luka, ili kako mali perica to zamislja. Compaund j ozbiljna rabota, mnogo opasnija od klasicng luka po korisnika, i to nisu bas stvari za petljanje nekoga ko o nacinu njihoog rada ne zna nista.

Jedini put na kome mozes da izbegnes mnogo zamke moze da ti bude kopiranje konstrukcije martinovog Dynaboa. Imas sliku i tekst na linku, da je ne smanjujem i prebacujem na sajt na kome inace drzim slike. http://www.archeryhistory.com/compounds/onecampicsnew/dynabo01.jpg. Prednost ove konstrukcije za tebe je sto se ne bakces sa tajmingom sistma, imas samo jedan krak, pa izbegavas potrebu za dva kraka iste snage i ugla. Ovakav luk ti mozda i proradi. No mana je mnogo. P{re svega ovo je strlicarska stranputica, konstrukcija koja nije zazivela ni kada je bila nova, a to je bilo pre dobrih 30-40 godina. Pre svega taj sistem je jako spor, a pri tome ne postoji nacin da se nock point nasteluje da ide pravolinijski, vec ide gore dole tokom natega. To je luk sa kojim pogodis sta pogodis, i lepo se zabavljas.

Ako bas hoces da ides na klasicnu konstrukciju, nemoj da se zezas sa izmisljanjem tople vode, tj elipsa. Koliko se secam, na internetu ima radionickih crteza tockova Hoyt medalista. To je opet spora i prevazidjena konstrukcija, ali opet, barem skidas jednu glavolomku od malih milion vezanih za compaund. Opet ce ti rezultat biti spor luk, i imaces problem sa tajmingom, ali barem ce moci da izbaci strelu.

Sto se tice tetive, prvo pitanje je koji materijal koristis, i koja ti je sila natga. Bitno je i kako kacis tetivu, i kako resavas kablove. Sve ovo ima uticaja na to koliko treba da ti bude debela tetiva. Kada budes mogao da odgovoris na ova pitanja, mogu i da ti pomognem. Ovako razgovor lici na doktore koliko leka da pijem za bol al ne znam ni sta me boli..

@MUNGOS@

Postod @MUNGOS@ » Čet Dec 19, 2013 12:12 pm

BR kolko vidim tvoj savet je da se okanem compound bowa i da se opredelim za long bow ili slicno?

Korisnikov avatar
BR_
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Dec 19, 2013 10:14 pm

Mislim da ti je mnogo pametnije da se oprobas u pravljenju neceg slicnog. I uz mnogo srece i utrosenog vremena, moci ces da napravis samo los ccompund, a sa istim ulozenim vremenom ces imati u rukama upotrebljiv dugi luk ili tak down recurve. Pri tome cs imati priliku da naucis nesto o strelicarstvu i gadjanju lukom, bez cega n mozes da ulazis u pricu pravljenja luka.

@MUNGOS@

Postod @MUNGOS@ » Pet Dec 20, 2013 12:56 pm

br.jedno kratko objasnjenje,ja pravim compound bow od ,rajzer od aluminijuma,i fiksnim kracima jako malo rastegljivi,sa elipsama,mislimo na luk koji ima tri reda sajli,tetiva,kako god.ok.a kolko sam iz ranijih postova razumeo veliki si protivnik i kompozitnih lukova,sa drvenim rajzerom i kracima od figerglasa,ili pa drveta.iskreno ja sam uporedno poceo pravljenje ova dva luka.reci mi da i sa njim nema neke srece,i odo da se vesam.hahahah.kako su se oni pokazali.u istoriji koliko sam citao ,bilui su superiorniji nego long bow i ostali.cak su kazu i turci ciji je domet strela stizao cak i zapanjujucih 800 m,sumnja se da su radjeni od sklopa raznih drveta kao kompozitni lukovi.reci mi kao iskusan ,dugogodisnji strelicar kakvi su ti lukovi .ili da se i njih manem.hvala.na strpljenju.

@MUNGOS@

Postod @MUNGOS@ » Pet Dec 20, 2013 1:06 pm

tacnije take down ,trodelni olimpijski luk.sta imas mi reci o njemu?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Dec 20, 2013 3:16 pm

Take down luk je RASKLOPIV a ne "olimpijski".

Povratak na “Streličarstvo”